Wydarzenia 2 lis 2017 | Redaktor
Ogrody wody w Młynach Rothera

wizualizacja Urząd Miasta Bydgoszczy

Rozpoczyna się kolejny etap rewitalizacji kompleksu Młynów Rothera. Miasto na zagospodarowanie spichrza zbożowego pozyskało 15 milionów złotych unijnego dofinansowania. W zabytkowym obiekcie w I etapie ma zostać zrealizowany m.in. projekt „Ogrody wody”.

- Zrewitalizowany gmach będzie przypominał o związkach Bydgoszczy z wodą i bogatej historii przemysłu. Liczę, że przestrzenie „Ogrodów wody” będą też ciekawym produktem turystycznym. Projekt uwzględnia również zagospodarowanie przyległych terenów, które mogą stać się dla bydgoszczan atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu  - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Koszt projektu „Park kultury” oszacowano na około 21 milionów złotych. Unijne dofinansowanie to ponad 15 mln złotych. Bydgoski wniosek był bardzo dobrze przygotowany i w trakcie oceny merytorycznej zajął 8. miejsce. Znalazł się w grupie 25 zadań na liście podstawowej (kolejne 50 trafiło na listę rezerwową).

Projekt zakłada prace budowlane, konserwatorskie i adaptacyjne w spichrzu zbożowym wraz z zakupem niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalno-edukacyjnej sprzętu i wyposażenia. Jedna ze stref ma obejmować „Ogrody wody. Stany Skupienia”. W obiekcie zaplanowano też przestrzeń wielofunkcyjną z możliwością wydzielenia mniejszych powierzchni na organizację biura festiwalowego, warsztatów, konferencji, pokazów oraz salę audiowizualną i strefę przeznaczoną na wystawy czasowe.

Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych. Ich finisz zaplanowano na koniec 2019 roku. Jednocześnie zlecone zostaną prace w Młynie Rothera oraz spichrzu mącznym (od strony ul. Mennica) tworzące ze spichrzem zbożowym kompleks zabudowań.

Obecnie kończą się prace konserwatorsko-budowlane w spichrzu zbożowym. Polegały one na restauracji konstrukcji oraz pokrycia dachu, odnowienia ścian zewnętrznych, łącznie z ich wzmocnieniem poprzez budowę drewnianej konstrukcji wewnętrznej ściany szkieletowej. Kosztowały one 3 mln złotych. Wcześniej przeprowadzono prace porządkowe i zabezpieczające.

Projekt budowlany został opracowany w ubiegłym roku. Zakłada on między innymi rewitalizację całego kompleksu dawnego młyna wraz z zagospodarowaniem otoczenia. W planach jest m.in. budowa tarasu pomiędzy skrzydłami obu spichrzy. Na taras mają prowadzić reprezentacyjne schody z elementami zieleni oraz małej architektury. Istotnym elementem projektu mają być niecki i fontanny. Taras będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na tarasie planuje się odbudowanie budynku kotłowni, który może pełnić funkcję kawiarni. Pod tarasem znajdą się ogólnodostępne toalety oraz parking. Budynek łazienek - wolnostojący na planie prostokąta - usytuowany nad brzegiem Brdy, za północnym szczytem spichlerza zbożowego (północnego) również zostanie poddany rewitalizacji z przeznaczeniem na kasy i poczekalnię dla obsługi tramwaju wodnego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor