Wydarzenia 7 lis 2017 | Redaktor
Pesa uratowana. Dostała 200 mln zł kredytu

fot. Anna Kopeć

Pesa podpisała z konsorcjum banków prowadzonym przez PKO Bank Polski kredyt na 200 mln zł – poinformowała Rzeczpospolita. Jeszcze w tym roku bankierzy skierują do bydgoskiej firmy członka zarządu ds. finansowych.

Pesa wpadła w kłopoty finansowe m.in. z powodu dużej ilości zamówień złożonych pod koniec poprzedniej perspektywy unijnej. Więcej zleceń to nie tylko większe przychody, ale także większe ryzyko, m.in. w postaci kar umownych za nieterminowe wywiązanie się z dostaw. Pesa nie nadążyła z wszystkimi realizacjami na czas i czarny scenariusz się ziścił. Bydgoski producent mimo rekordowych obrotów, popadł w finansowe tarapaty. Pod znakiem zapytania znalazły się kolejne zlecenia, m.in. na dla Deutsche Bahn.

We wtorek, 7 listopada kryzys został – przynajmniej na jakiś czas - zażegnany. „Pesa podpisała z konsorcjum banków prowadzonym przez PKO Bank Polski kredyt na 200 mln zł. Pożyczka zapewni spółce stabilność finansowa i da czas na poszukanie inwestora” – poinformował dziennik Rzeczpospolita. W najbliższym miesiącu banki wyznacza członka zarządu Pesy ds. finansowych.

Bydgoska firma poszukuje także inwestora i planuje restrukturyzację firmy. Zainteresowane dokapitalizowaniem bydgoskiej spółki są m.in. firmy z Hiszpanii lub Chin. Pesie zależy, by jej inwestorem był Polski Fundusz Rozwoju.

Więcej tutaj: Pesa ma pozyskać inwestora do końca marca

AF

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor