Wydarzenia 11 lut 17:34 | Redaktor
Pomoc dla pacjentów z udarami. Pracownia Radiologii Zabiegowej w Bizielu ma nowy sprzęt

fot. Anna Kopeć

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w poniedziałek (11 lutego) odbyła się uroczystość otwarcia nowo wyremontowanej Pracowni Radiologii Zabiegowej. Najważniejszym nabytkiem jest nowy model angiografu, który będzie pomocny m.in. w leczeniu pacjentów z udarami i tętniakami.

Pracownia została całkowicie odnowiona, wyposażona w wydajny system klimatyzacji, umeblowanie i dodatkowe oprzyrządowanie niezbędne do wykonywania zabiegów.

W jej otwarciu wzięli udział goście z innych szpitali i przedstawiciele firmy Siemens, której produkcji jest najważniejszy nabytek – najnowszy model angiografu.

fot. Anna Kopeć

– Witam wszystkich neurologów. To ważne wydarzenie dla tych, którzy interesują się udarami i tym, jak je leczymy, już od dłuższego czasu – mówiła Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor szpitala.

Z pracowni korzystać będą pacjenci szpitali z całego województwa, przewożni specjalistycznym ambulansem, a nie zwykłym służącym do transportu medycznego. Jak podkreślał kierownik pracowni dr Grzegorz Meder, w przypadku udarów czas ma podstawowe znaczenie. 

Chwalił też możliwości sprzętu. – Jest bardzo bogaty, kompletny jeśli chodzi o badanie naczyniowe – mówił. Nowy angiograf pozwala m.in. zredukować dawkę promieniowania podczas zabiegu, umożliwia wykonywanie rekonstrukcji przestrzennych, prowadzenie zaawansowanej analizy naczyń oraz trójwymiarową śródnaczyniową nawigację w czasie rzeczywistym. Funkcja podobna do tomografii pozwala sprawdzić, czy pacjent nie ma powikłań po zabiegu – i zaoszczędzić czas, który wcześniej musiałby być poświęcony na użycie tomografu. 

fot. Anna Kopeć

– Myślę, że takiej pracowni żaden szpital w Europie zachodniej by się nie powstydził – mówił doktor.

Modernizację pracowni wykonano pod kątem wyzwań związanych m.in z leczeniem wewnątrznaczyniowym udarów mózgu, ale pomoc otrzymują tu również m.in. pacjenci z krwotokami mózgowymi, najczęściej pękniętymi tętniakami. Rocznie w pracowni wykonywanych jest około 850 zabiegów, z czego około 200 to zabiegi z zakresu neuroradiologii zabiegowej, a pozostałe – angiologii, chirurgii i kardiologii. – Warto dodać, że nasz szpital jest największym w województwie i jednym z większych w kraju ośrodkiem leczącym udary przy pomocy trombektomii mechanicznej – zapowiadała przed otwarciem Kamila Wiecińska, rzeczniczka placówki.

fot. Anna Kopeć

Pracownia zatrudnia na stałe dwóch lekarzy, czterech techników elektroradiologii, siedem pielęgniarek, dwie sekretarki medyczne i menadżera. Pracuje, jak podkreślał dr Meder, "non stop", 24 godziny, siedem dni w tygodniu.

Otwarcie Pracowni Radiologii Zabiegowej po remoncie było zarazem oficjalnym zamknięciem dofinansowanego unijnie projektu „Wsparcie oddziałów Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy udzielających świadczeń zdrowotnych dedykowanych chorobom układu krążenia”.

Wartość całego projektu wyniosła 10 967 345,65 zł, z czego tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 9 313 743,80 PLN, a wsparcie z Ministerstwa Zdrowia – 1 643 601,85 PLN.

źródło: Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela, mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor