Wydarzenia 9 lis 18:12 | Redaktor
Prawie 14 tysięcy elektronicznych biletów

fot. Anna Kopeć

Bydgoszczanie polubili nowoczesne biletomaty w autobusach i tramwajach. W ciągu miesiąca skorzystali prawie 14 tysięcy razy z tej formy płatności - Mennica Polska podsumowała okres wdrożeniowy systemu.

fot. Anna Kopeć

Nowy system poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską uruchomiono 9 października. Dzięki wprowadzeniu Open Payment System (OPS) Mennicy Polskiej do autobusów i tramwajów poruszających się po ulicach Bydgoszczy, miasto awansowało do czołówki europejskich metropolii stosujących najbardziej zaawansowane rozwiązania informatyczne dla transportu miejskiego.

- Odnotowane na przestrzeni pierwszego miesiąca dane sprzedażowe świadczą o sukcesie wdrożenia. W ciągu zaledwie 31 dni funkcjonowania systemu pasażerowie prawie 14 tysięcy razy wybrali elektroniczną formę biletu i skorzystali z nowoczesnego biletomatu. Te dane mówią same za siebie – to sukces wdrożeniowy Open Payment System – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych, Mennica Polska S.A.

fot. Anna Kopeć

Kolejnym udogodnieniem, które wiąże się z wdrożeniem OPS jest wielofunkcyjność urządzeń, które pozwalają nie tylko na nabycie biletów jednorazowych i czasowych, ale również na skontrolowanie stanu Bydgoskiej Karty Miejskiej, czy zakodowanie na niej okresowego biletu nabytego przez Internet.

Open Payment System eliminuje konieczność posiadania biletu kartonikowego, co jest nie tylko działaniem proekologicznym, ale również pozwala na redukcję kosztów utrzymania systemu poboru opłat za przejazd komunikacją miejską. Oszczędności w połączeniu z prawie 12 proc. wzrostem miesięcznych przychodów ze sprzedaży, względem analogicznego okresu sprzed roku, pozwalają na wykorzystanie dodatkowych środków na inicjatywy ważne z punktu widzenia społeczności lokalnej.

- Osiągnięte wyniki sprzedaży w bydgoskiej komunikacji miejskiej stanowią optymistyczny prognostyk na przyszłość. Pasażerowie od pierwszych dni wykazali duże zainteresowanie nowym kanałem dystrybucji, który pozwala na nabycie uprawnienia do przejazdu z użyciem jedynie karty zbliżeniowej, którą większość Polaków na co dzień nosi w portfelu -  dodaje Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych, Mennica Polska S.A..

Należy podkreślić, że nowoczesne biletomaty umożliwiają zakup elektronicznego biletu w zaledwie dwóch prostych krokach; wystarczy wybrać odpowiedni bilet na dotykowym wyświetlaczu i zbliżyć kartę płatniczą do czytnika. W OPS karta płatnicza zastępuje tradycyjny bilet kartonikowy i pełni jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli.

 

fot. Anna Kopeć

- Sama procedura kontroli biletowej jest niezwykle prosta. Kontroler jest wyposażony w specjalny czytnik, dzięki któremu zweryfikuje, czy daną kartą płatniczą został zakupiony bilet na przejazd - – zapewnia o bezpieczeństwie transakcji Kamila Kaliszyk z Mastercard. - Podczas kontroli pasażer przykłada kartę płatniczą do tego czytnika, a kontroler, dzięki dostępowi do Systemu Centralnego, będzie mógł stwierdzić zakup ważnego biletu. Jest to operacja całkowicie bezpieczna, ponieważ kontroler nie ma dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej, poza identyfikatorem transakcji. Innymi słowy, jedyną informacją dostępną dla kontrolera jest ta, czy daną kartą został kupiony bilet. Co więcej, tokeny transakcji opłaconych za pomocą bankowych kart płatniczych będą dostępne dla czytników kontrolerskich niezależnie od pojazdu, w którym opłata została wniesiona, co jest bardzo istotne w odniesieniu do biletów czasowych, umożliwiających pasażerom przesiadki.

Innowacyjne rozwiązanie zostało zaprojektowane przez Mennicę Polską S.A. i z powodzeniem funkcjonuje już w kilku metropoliach w Polsce. Bezpieczeństwo każdej transakcji w ramach Open Payment System zgodne jest ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard, co daje pasażerom gwarancję najwyższej jakości zabezpieczeń.

Źródło: Mennica Polska S.A.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor