Wydarzenia 6 lis 2017 | Andrzej Pawełczak
Razem za gaz zapłacimy taniej

Dzisiaj podpisane zostały umowy na dostawę gazu ziemnego dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej

W poniedziałek, 6 listopada, podpisane zostały umowy na dostawę gazu ziemnego dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej, w skład której wchodzi, oprócz Bydgoszczy, 19 podmiotów – jednostek samorządu terytorialnego, instytucji i spółek miejskich.

Już od kilku lat w ramach Bydgoskiej Grupy Zakupowej kupowane są energia elektryczna i gaz ziemny. Dzięki temu można uzyskać dużo korzystniejsze ceny.

Bydgoszcz po raz drugi wystąpiła w roli lidera Bydgoskiej Grupy Zakupowej na dostawy gazu ziemnego (wcześniej sześciokrotnie w ramach BGZ wspólnie kupiono energię elektryczną).

6 listopada podpisano umowę na kompleksowe dostawy gazu ziemnego w 2018 roku o szacowanym łącznym wolumenie 89.330.939 kWh. Najkorzystniejsze oferty złożyli: Fortum Marketing and Sales Polska SA z ceną brutto 6.851.286,42 zł (na część pierwszą) i na cześć drugą - PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. z ceną brutto 7.967.126,91 zł.

- Ważne jest, że także samorządowe podmioty wspólnie z Bydgoszczą występują z ofertą do sprzedawców energii – podkreśliła Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy. Dzięki zbiorowym zakupom uczestnicy BGZ zaoszczędzili w 2017 roku ponad 700 000 złotych  – podkreśliła Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

- Rynek gazu podlegał sporym zawirowaniom. Były dwa tego powody. Na importerów gazu nałożono obowiązek magazynowania, co doprowadziło do wzrostu cen, a w październiku uwolniono poza konsumentami ceny gazu. Obecnie każda ze spółek w sposób dowolny może ustalać cenę - powiedział Andrzej Maciejewski, prezes Pomorskiej Grupy Konsultingowej, doradca Bydgoskiej Grupy Zakupowej. - W tym roku ceny nieznacznie wzrosły. Obecnie opłaty abonamentowe włączone zostały w cenę gazu, gdy rok temu występowały oddzielnie – dodał.

Bydgoskiej Grupie Zakupowej udało się uzyskać korzystną cenę na dostawy gazu w 2018 roku, będzie ona niższa niż, na przykład, dla Poznania, który też niedawno zakończył postępowanie przetargowe na zakup gazu ziemnego, o 15 procent.

Bydgoska Grupa Zakupowa, która podpisała umowę na dostawę gazu ziemnego składa się z 20 podmiotów: miasto Bydgoszcz, gminy Barcin, Białe Błota, Brześć Kujawski, Kcynia, Nakło nad Notecią, Osielsko, Pakość, Sicienko, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Wielospecjalistyczny Szpitala Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy, Szpital Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza,  Administracja Domów Miejskich Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Korzyści wynikające z wspólnego kupowania energii elektrycznej i gazu doceniają także gminy wchodzące w skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej.

- Wiadomo, większemu zawsze łatwiej uzyskać korzystniejsze ceny. Pewniej czujemy wspólnie z Bydgoszczą i okolicznymi gminami. Jeszcze nie zdążyliśmy tego przeliczyć, ale z całą pewnością będą to oszczędności. Zamierzamy je przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury – wymianę systemu ogrzewania, między innymi, wiejskich świetlic – mówi Jan Czekajewski, p.o. wójta gminy Białe Błota, która po raz drugi uczestniczyła we wspólnym zakupie gazu.

- Nie ulega wątpliwości, że to są oszczędności – podkreśla Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko. – Podobnie jak gmina Białe Błota cały czas modernizujemy systemy grzewcze w obiektach publicznych. Już dawno przeszliśmy na ogrzewanie za pomocą oleju opałowego, ale obecnie gaz jest jeszcze bardziej korzystny. W tej chwili zyski są jeszcze trudne do określenia, wszystko będzie zależało od stopnia zużycia. Dla mnie ma znaczenie jeszcze to, że po raz pierwszy robimy to w formule Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. To jest bardzo ważne, wielokrotnie już mówiłem, że związki funkcjonalne pomiędzy miastem a gminą były, są i będą i warto było to uporządkować. Takie inicjatywy jak wspólne grupy zakupowe, wspólna komunikacja będą się rozwijały i jestem przekonany, że w końcu ta metropolia nabierze właściwego kształtu – dodaje Wojciech Sypniewski.