Wydarzenia 28 cze 2017 | Redaktor
Reforma sieci szpitali. Co się zmieni w Bydgoszczy?

Elżbieta Kasprowicz i Mikołaj Bogdanowicz / fot. KPUW

Wszystkie 30 szpitali z naszego województwa, w tym 9 bydgoskich placówek, znajdzie się w tzw. sieci szpitali - zapewnia Elżbieta Kasprowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ. Reforma wchodzi w życie 1 października tego roku.

 

W województwie kujawsko-pomorskim funkcjonuje 30 szpitali. Wszystkie placówki znajdą się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. - Łącznie w województwie mamy 8.400 łóżek, które zakwalifikowały się do sieci. Poza siecią są 274 łóżka, które będą uczestniczyć w konkursach – mówił w środę podczas specjalnej konferencji wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda wśród najważniejszych efektów wprowadzenia zmian wymienił zwiększenie elastyczności zarządzania finansami, a dla pacjentów zmniejszenie kolejek i kompleksową opiekę nad chorym.- Ustawa poddana była licznym konsultacjom, uwzględnia liczne uwagi i wprowadza duże zmiany w polskiej służbie zdrowia. Od wielu lat przymierzano się do reformy służby zdrowia, teraz jest ona wcielana w życie – mówił Mikołaj Bogdanowicz.

Szczegóły zmian przedstawiła dyrektor Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ Elżbieta Kasprowicz. - Lista szpitali zakwalifikowanych do sieci obowiązywać będzie przez kolejne 4 lata. W województwie w sieci znalazło się 30 jednostek: 16 szpitali w poziomie I podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, są to wszystkie szpitale powiatowe; do II poziomu wchodzą trzy szpitale - dwa szpitale miejskie w Bydgoszczy i Toruniu oraz Szpital Powiatowy w Inowrocławiu. Do III poziomu weszły cztery szpitale – wojewódzkie zespolone w Toruniu, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno- Zakaźny w Bydgoszczy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku, a także Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu. Następne 2 poziomy to są szpitale tzw. profilowe. Tu znalazły się z Bydgoszczy Centrum Pulmonologii i Centrum Onkologii, a także odrębny poziom dla szpitali pediatrycznych. Ostatni poziom to szpitale uniwersyteckie i resortowe, gdzie głównym kryterium kwalifikacji do tego poziomu był podmiot właścicielski jakim jest ministerstwo zdrowia – tłumaczyła dyrektor NFZ.

Podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono również sposoby finansowania placówek. Podstawowym sposobem będzie ryczałt, określany na podstawie liczby wykonanych świadczeń w poprzednim okresie rozliczeniowym. W ramach ryczałtu znajdują się także świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji, która będzie udzielana w trybie stacjonarnym lub dziennym. Reforma służby zdrowia wejdzie w życie 1 października 2017 roku.

źródło: KPUW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor