Wydarzenia 2 sty 11:20 | Redaktor
Ruszył rejestr przestępców seksualnych. Sprawdź, czy mieszkasz obok pedofila

Od 1 stycznia możesz sprawdzić czy w Twoim sąsiedztwie nie mieszka pedofil lub gwałciciel. Do nowego rejestru przestępców seksualnych może zajrzeć każdy.

Udostępniona przez Ministerstwo Sprawiedliwości baza zawiera dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym – m.in. pedofilów i gwałcicieli. Obecnie w rejestrze znajdują się dane ok. 800 przestępców.

Rejestr podzielony jest na dwie części – do jednej z nich dostęp mają organy państwowe i samorządowe oraz placówki oświatowe, druga z kolei jest ogólnodostępna. Tylko w wyjątkowych przypadkach sądy będą mogły orzec, że dane skazanego nie trafią do bazy. Taka możliwość istnieje w sytuacji, w której mogłoby ucierpieć dobro poszkodowanych, zwłaszcza dziecka (np. gdy skutkiem ujawnienia danych pedofila byłoby publiczne wskazanie ofiary).

Do ogólnodostępnej bazy danych trafią najgroźniejsi przestępcy oraz recydywiści. Decyzję o umieszczeniu ich w rejestrze publicznym sądy będą podejmowały przy orzekaniu wyroków.

Jakie dane znajdziemy w rejestrze publicznym? Oprócz wizerunku i danych osobowych przestępcy udostępniono m.in. datę i miejsce popełnienia czynu zabronionego, informację o orzeczonych karach oraz miejscu i czasie ich wykonania, wiadomość o warunkowych zwolnieniach, a także aktualnym miejscu pobytu danej osoby.

Rejestr przestępców seksualnych znajduje się tutaj. Z bazy publicznej można korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Serwis umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor