Wydarzenia 11 mar 20:43 | Redaktor
S5 i wywłaszczenia do parlamentu. A Tartak Bydgoszcz? [ZAPOWIEDŹ]

Trasa Uniwersytecka utknęła na Tartaku Bydgoszcz, S5 buduje się ekspresowo/fot. Anna Kopeć

Poseł z Bydgoszczy (obecnie Platforma Obywatelska) zwołał na poniedziałek (12 marca) konferencję prasową na temat wywłaszczeń pod drogę S5 na odcinku Nowe Marzy – Dworzysko.

Spotkanie z dziennikarzami to prawdopodobnie efekt niedawnej wizyty posła w Wiągu. Odbył ją w towarzystwie swojego partyjnego przełożonego z Torunia Tomasza Lenza. Jak donosi „Gazeta Pomorska” obaj posłowie „obiecali wsparcie mieszkańcom Wiąga, którzy - jak sami oceniają - za śmieszne pieniądze stracą swoje posiadłości na poczet drogi ekspresowej”.

Dalej gazeta cytuje parlamentarzystów: „Złożymy wniosek o posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w tej sprawie” i tłumaczy czytelnikom: „Co to oznacza? Mieszkańcy będą musieli wybrać kilku przedstawicieli, którzy przedstawią problem przed komisją, która następnie zadecyduje o ewentualnych dalszych czynnościach w tej sprawie”.

Jeszcze jeden fragment z „Pomorskiej”: „Oprócz tego, posłowie zadeklarowali, że złożą pytanie w sprawach bieżących do ministra infrastruktury, który odpowiedzi będzie musiał udzielić na najbliższym posiedzeniu. Ponadto poseł Stasiński obiecał, że spotka się w tej sprawie z wojewodą kujawsko-pomorskim”.

Mieszkańcy Wiąga, Morska i Świętego skarżą się, że rzeczoznawcy zbyt nisko wycenili nieruchomości wywłaszczane pod przyszłą drogę. W artykule też padają przykłady: 1300 złotych za metr kwadratowy domu mieszkańca Wiąga. Mieszkańcy żalą się też, że znikąd nie mają pomocy i wiążą duże nadzieje z obietnicami posłów.

Na artykuł zareagował wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński. Na Facebooku zamieścił artykuł prasowy z komentarzem: „Czy do tej listy powinno się dopisać też Tartak Bydgoszcz?”

Przypomnijmy, że właściciel Tartaku Bydgoszcz również skarży się na rażąco niską wycenę nieruchomości wywłaszczoną pod inwestycję drogową – budowę drugiego odcinka Trasy Uniwersyteckiej w Bydgoszczy. Teren został wyceniony jak droga, a na działkach są zarówno dom jak i firma, w którą, jak deklarował właściciel „inwestował całe życie”.

Podczas debaty na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w styczniu 2018 roku Jan Szopiński przypomniał też radnym: „żyjemy w państwie prawa, a konstytucja gwarantuje obywatelowi prawo do słusznego odszkodowania".  

Chodzi o art. 21 „Zasada ochrony własności”, w którym napisane jest:

  1. Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia.
  2. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.

Tymczasem rzecznik wojewody zapowiada: spotkanie wojewody z przedstawicielami mieszkańców Wiąga odbędzie w najbliższą środę (14 marca) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Wezmą w nim udział także: burmistrz Świecia, wójt gminy Pruszcz, przedstawiciele GDDKiA, Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa oraz Wydziału Polityki Społecznej K-P UW. Wydarzenie dotyczyć będzie wykupu gruntów i nieruchomości w związku z budową drogi ekspresowej S5.  Spotkanie zamknięte dla mediów.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor