Wydarzenia 12 lip 10:29 | Redaktor
Spacer z historią w tle. Nowy szlak leśny w Fordonie

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Na osiedlu Terenów Nadwiślańskich powstał nowy szlak leśny, który ma zachęcać do spacerów oraz biegania. Prezentuje on także historię czterech wsi, które istniały w tym miejscu przed przyłączeniem tych terenów do Bydgoszczy.

„Szlak czterech wsi” to nowa trasa spacerowa w Fordonie. Jednak ma ona służyć nie tylko rekreacji i wypoczynkowi, ale również przybliżyć historię czterech wsi, które istniały w tym miejscu, a obecnie wchodzą w skład dzielnicy Fordon.

fot. UMB

Trasa spacerowa powstała w zespole zieleni pomiędzy ulicami Wyzwolenia i Andersa. Wyznaczony szlak pieszy w dużej mierze przebiega częścią istniejących już tras komunikacyjnych. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, istniejące tereny leśne mają być wykorzystane na Fordoński Park Dzielnicowy.

fot. UMB

Długość całej trasy wynosi blisko kilometr. Otrzymała formę pętli po głównym przebiegu, aby zachęcić biegaczy do korzystania z tych terenów. W celach rekreacyjnych zamontowano urządzenia ścieżki zdrowia. Na trasie ustawiono ławki, leśną wiatę, stół z bali z siedziskami oraz kosze na śmieci. Na szlaku znajdują się też tablice informujące o historii miejsca oraz drogowskaz wskazujący położenie dawnych wsi (obecnie osiedli) – Mariampola, Pałcza, Łoskonia i Zofina.

fot. UMB

Pomysł utworzenia szlaku i zagospodarowania sosnowych lasów zgłoszony został przez bydgoszczan w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zdobył największą liczbę głosów na Terenach Nadwiślańskich. Koszt inwestycji to 88 tysięcy złotych. W dalszym etapie możliwe będzie zagospodarowanie kolejnych terenów leśnych znajdujących się bardziej na południe.

Źródło: UMB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor