Wydarzenia 11 maj 12:57 | Redaktor
Szlachetna inicjatywa terytorialsów na Dzień Matki

fot. 8. K-PBOT

Doświadczenie zdobyte podczas szkoleń wojskowych można przedłożyć bezpośrednio do życia cywilnego. Cztery żołnierki służące w 8. K-PBOT postanowiły wykorzystać zdobytą wiedzę i wspólnie zorganizują akcję dla mam dzieci przewlekle chorych w jednym z bydgoskich szpitali.

- Te kobiety spędzają tygodnie, miesiące, a czasami nawet lata przy łóżkach swoich ciężko chorych dzieci. Jak wielkie jest to poświęcenie wie każdy, kto choć dzień spędził w szpitalu.
Z jednej strony jest to ogromny strach, o zdrowie, a nawet życie. Z drugiej zaś  dyskomfort spania na szpitalnym materacu i troska o obowiązki domowe, które zostają odłożone na dalszy plan. Dlatego chciałyśmy wyjść im naprzeciw, zrobić coś dla nich, tak aby mogły przez chwilę poczuć się komfortowo - mówi jedna z organizatorek, szer. Julia Rozworowska-Wolańska.

fot. 8. K-PBOT 

Pomysł dziewczyn spotkał się z wielką aprobatą dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, jak również osób, które chcą wesprzeć całą akcję i ten projekt.

- Reakcja kobiet, które pomogą nam wykonać makijaże i poprawić fryzury mamom, przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się wiele zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, jak również innych indywidualnych osób, które chcą po prostu pomóc - podkreślają szer. Sylwia Gąsiorowska-Angielczyk i szer. Marlena Lewandowska

Jak to ma się do doświadczenia zdobytego w wojsku? - Przede wszystkim ważne jest rozpoznanie terenu (w tym konkretnym przypadku, czy taka akcja jest w ogóle potrzebna), następnie zaufanie i wsparcie lokalnej całej społeczności- mówi szer. Joanna Kolasińska.

Wszystkie panie-terytorialsi zgodnie twierdzą, że gdyby nie służba w 8. K-PBOT pewnie nigdy by się nie poznały. Specyfika służby oraz główne jej założenia „zawsze gotowi i zawsze blisko”  pozwalają uczyć się żołnierskiego rzemiosła, i jednocześnie widzieć/otwierać się na potrzeby ludzi. - Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko - komentują organizatorki. - Dlatego chcemy, aby te panie choć na chwilę zapomniały o chorobie dzieci i poczuły się po prostu - piękne.

Akcja „Piękny Dzień Mamy” odbędzie się już 21 maja w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy w godzinach od 12.30 do 15.30.


Źródło: 8. Kujawsko-Pomorska Brygada

Obrony Terytorialnej

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor