Wydarzenia 15 kwi 08:23 | Redaktor
Turecki film „Wicked Girl” wygrał Festiwal Filmów Animowanych Animocje

Gala zakończenia festiwalu Animocje/fot. Anna Kopeć

Międzynarodowe jury zadecydowało, że Grand Prix - Bydgoską Nagrodę dla Filmu Animowanego otrzyma turecki animator Ayce Kurtal za swój film „Wicked Girl”. Pozostałe nagrody trafiły do filmowców z Polski, Rumunii Niemiec i Francji. Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę (14 kwietnia) w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Stare kino w Zielonych Arkadach

Wydarzenia Dzisiaj 12:12

Zmiana organizacji ruchu na Kujawskiej

Wydarzenia Dzisiaj 10:54

Zwycięski film to opowieść o ośmioletniej dziewczynce, której podczas pobytu w szpitalu przychodzi walczyć z mrocznymi wspomnieniami z dzieciństwa. Film „Wicked girl” jest arcydziełem mozolnej pracy. Powstał z 10 000 rysunków, tworzących wstrząsającą historię o sprawie gwałtów zbiorowych na dzieciach, do jakich dochodzi w Turcji.

Ayce Kartal jest absolwentem animacji w szkołach filmowych w tureckim Eskişehir, Australii oraz New York Film Academy. Jego krótkie animacje zdobyły już blisko 100 nagród na światowych festiwalach. Teraz dołączy do nich nagroda z Bydgoszczy.

Pozostałe nagrody podzielili między sobą animatorzy z Polski, Francji i Niemiec. Specjalne wyróżnienia w Konkursie Międzynarodowym otrzymały filmy: “Nocturne” Anne Breymann z Niemiec - za niepokojącą i oryginalną plastykę oraz “Riot” Franka Terniera z Francji - za wykorzystanie tańca i muzyki w zobrazowaniu ważnych tematów społecznych.

Za Najlepszy Najnowszy Film Polski uznano obraz Pauliny Ziółkowskiej “O matko!”, a za Najlepszy Film Dziecięcy - “Made in France” w reżyserii francuskiej animatorki Akhabbar Lamia.

Nagrodę Publiczności otrzymał "The Best Customer" w reż. Sergheia Chiviriga z Rumunii.

W tym roku do konkursów Animocji zgłoszono ponad 600 artystycznych filmów animowanych z kilkudziesięciu krajów świata. Oceniało je międzynarodowe Jury w składzie, którego znaleźli się nagradzani animatorzy z Hiszpanii i Polski - Anna Solanas, Renata Gąsiorowska, Marc Riba, Tomasz Siwiński oraz muzyk hard core’owego zespołu Schizma, Arkadiusz „Pestka” Wiśniewski.

Podczas Animocji miało też miejsce duże wydarzenie filmowe. Po raz pierwszy w Polsce pokazany został „The Breadwinner”. Pełnometrażowy film animowany, nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca 6 najważniejszych nagród kina animowanego – Annie Awards. Reżyserką filmu jest Nora Twomey, a producentką Angelina Jolie.

Tradycyjnie przyznano też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu, którą odebrał wybitny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, Krzysztof Kowalewski.

8. Festiwal filmów Animowanych Animocje obył się w dniach 8 - 14 kwietnia 2018, w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

 


Wyniki 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMOCJE

GRAND PRIX - Bydgoska Nagroda za Najlepszy Film Animowany

Ayce Kartal “WICKED GIRL” (Turcja)

Uzasadnienie: za błyskotliwe połączenie traumatycznej historii z wrażliwością dziecięcej percepcji 


Specjalne wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym

Anne Breymann “NOCTURNE” (Niemcy)

Uzasadnienie: za niepokojącą i oryginalną plastykę 


Specjalne wyróżnienie w Konkursie Międzynarodowym

Frank Ternier “RIOT” (Francja)

Uzasadnienie: za wykorzystanie tańca i muzyki w zobrazowaniu ważnych tematów społecznych 


Najlepszy Najnowszy Film Polski

Paulina Ziółkowska “O MATKO!” (Polska)

Uzasadnienie: za pomysłowy sposób przedstawienia relacji matki i syna poprzez sensualną i piękną animację 


Najlepszy Film Dziecięcy

Akhabbar Lamia "MADE IN FRANCE" (Francja) 


Nagroda Publiczności

 Serghei Chiviriga "THE BEST CUSTOMER" (Rumunia) 


Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych

KRZYSZTOF KOWALEWSKI, aktor (Polska)


Źródło: MCK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor