Wydarzenia 20 kwi 2018 | Redaktor
Umowa na rewitalizację Teatru Kameralnego podpisana

Wykonawcą rewitalizacji Teatru Kameralnego będzie Ebud-Przemysłówka/ fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Przebudową bydgoskiego Teatru Kameralnego zajmie się spółka Ebud-Przemysłówka. Prace budowlane będą kosztować 26,4 mln złotych i mają potrwać do końca 2019 roku.

- Podpisanie umowy z wykonawcą to moment, który kończy długie przygotowania do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Za nami skuteczne pozyskanie unijnego dofinansowania, konsultacje z mieszkańcami i ekspertami oraz szczegółowa dokumentacja.

Plac budowy ma zostać przekazany wykonawcy już w przyszłym tygodniu, a za około dwa tygodnie powinien być znany harmonogram robót.

- Jesteśmy bydgoską firmą i jesteśmy z miastem bardzo związani. Bardzo się cieszymy z tej inwestycji. Nasze roboty to Wyspa Młyńska, spichrze czy Opera Nova. Teraz realizujemy budynek Adama Sowy, przejdziemy więc tylko na drugą stronę ulicy – mówi Andrzej Wosik, prezes Ebud-Przemysłówka.

Ze względu na zły stan techniczny obiektu, roboty rozpoczną się od prac rozbiórkowych. Zachowana zostanie jedynie ściana od strony ul. Podwale. Cała konstrukcja budynku łącznie ze ścianami fundamentowymi zostanie natomiast wzniesiona od nowa. Elewacja  budynku będzie utrzymana w biało szarej-kolorystyce. Na cokole zaprojektowano okładziny z piaskowca. Na dachu odtwarzanego budynku głównego  zastosowana zostanie grafitowa blacha na rąbek. Z kolei budynek  zabytkowy z  planowaną kawiarnią będzie przykryty dachówką karpiówką.

– Jest to bardzo ważny dzień dla miasta. Bydgoszcz pięknieje – osoby, które odwiedzają nasze miasto, coraz częściej są nim zafascynowane i zachwycone. Odbudowa Teatru Kameralnego to kolejny etap działań, nowa wartość estetyczna w mieście. Kolejny kwartał Bydgoszczy ulega silnym przekształceniom nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym. Życie w mieście estetycznym i pięknym jest przyjemniejsze – powiedział prof. Dariusz Markowski, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta.

Rewitalizacja gmachu przy ul. Grodzkiej 14 zakłada przywrócenie funkcji kulturalnych. W rozbudowanym i przebudowanym obiekcie znajdzie się między innymi duża sala teatralna. Na widowni będzie mogło zasiąść około 200 widzów. W części obiektu z salą teatralną znajdą się również zaplecze garderobiane z sanitariatami, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie. Na drugiej kondygnacji w północnej części budynku funkcjonować ma zaplecze biurowe. Główne sanitariaty zlokalizowane będą w kondygnacji podziemnej. Zabytkowy budynek znajdujący się we wschodniej części działki (z numerem 16)  z dwuspadowym dachem poddany zostanie natomiast rewitalizacji. Funkcjonować ma w nim m.in. kawiarnia.

Inwestycja jest  finansowana w oparciu o środki miasta i dofinansowanie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Unijne wsparcie to 17,5 mln zł. Zakończenie planowane jest z końcem 2019 roku.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor