Wydarzenia 2 sie 2020 | BR
Wilki polują na psy. Czy należy się bać?

fot. pixabay

We wsi Dudyńce w gminie Bukowsko na Podkarpaciu wilki zagryzły osiem psów w dwa miesiące. Forsują ogrodzenia i wyciągają psy nawet z posesji przy domu.

Między godziną 23 a 24 porwany został roczny owczarek niemiecki. Wilki uszkodziły ogrodzenie i wyciągnęły psa. Na nic zdała się reakcja domowników, ponieważ wilki szybko porwały go w stronę pól. Słychać było tylko pisk – opowiada mieszkanka Dudyniec. Następnego dnia znalazła ona szczątki psa 2 km od domu.

 

Mieszkańcy boją się o wypuszczenie bydła, a także o własne dzieci. Wilki w miejscowości można spotkać po zmroku lub nawet wczesnym rankiem. Podchodzą pod domy i nie boją się.

 

Sądzę, że nie był to jeden czy dwa wilki. Śladów było bardzo dużo. Podejrzewam, że mogła to być wataha, która wędruje między miejscowościami. Z tego co wiem, liczy ona nawet 17 osobników – mówi pani Anna.

 

Te wydarzenia potwierdziła Sołtys Honorata Pluskwik-Stączek. Przygotowała dokumentację, która trafi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wójt gminy zwrócił się o pozwolenie na odstrzał jednego wilka. Rok temu złożono podobny wniosek i otrzymano zgodę.

 

Populacja wilków w Polsce liczy ok. 2000 osobników. Zostały objęte ochroną w 1998 roku i od tego czasu ich populacja stopniowo się odradza. W Polsce występują w 3 różnych populacjach – na południu, w polskiej części Karpat (populacja karpacka), we wschodniej części kraju (populacja bałtycka) oraz na zachód od Wisły – populacja środkowo-europejska, która posiada status zagrożonej w Europie.

 

W naturalnych warunkach wilki pozostają samowystarczalne i w pełni niezależne od człowieka. Ograniczanie naturalnych siedlisk wilka – np. poprzez budowanie nowych osiedli czy sieci dróg – mocno ogranicza naturalne zasoby ich pokarmu. Tymczasem zwierzę to w sposób instynktowny dąży do zdobywania pożywienia dla siebie i swojego potomstwa. Zdarza się, że wilki nie mogąc uzyskać naturalnego dla nich pokarmu, polują na niewłaściwie zabezpieczone zwierzęta hodowlane. Największym zagrożeniem dla wilka jest człowiek i jego polityka wobec ekosystemów leśnych. Kłusownictwo, wypadki drogowe i utrata naturalnych siedlisk to problemy, które zagrażają wilkom każdego dnia.

 

Chociaż wilki nie są groźne dla człowieka, w miejscach ich występowania lepiej zachować szczególną ostrożność i nie przebywać w lesie po zmroku. Szczególnie dotyczy to osób starszych oraz dzieci.

 

Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie stworzył aktualizowaną mapę Polski z miejscami występowania wilków, zaobserwowanych m.in. przez nagrania z fotopułapek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na podstawie: esanok.pl, wwf.pl

fot. mapa: Instytut Ochrony Przyrody PAN

Opracowała: Blanka Rusinek

BR

BR Autor

Redaktor