Wydarzenia 28 cze 12:40 | Redaktor
Wnioski o 500+ i 300+ od lipca złożymy przez Internet. Jak je wypełnić? [WZORY]

Niezależnie od 300+ w nowym roku szkolnym podręczniki i ćwiczenia do zajęć obowiązkowych będą bezpłatne / fot. Anna Kopeć

Już od 1 lipca rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia w dwóch rządowych programach - „Dobry start. 300 zł dla ucznia” i „Rodzina 500+”. Do sierpnia wnioski można wysyłać tylko drogą elektroniczną. Jak to zrobić?

Na początku nowego roku szkolnego rodzice mogą otrzymać aż 800 zł wsparcia na dzieci. Do swojego flagowego programu „Rodzina 500+” rząd dołącza kolejny - „Dobry start. 300 zł dla ucznia”. Składanie wniosków rozpoczyna się już 1 lipca.

300+

„Dobry start” to nowy program skierowany do rodziców uczących się dzieci. Każdy, kto złoży wniosek, może otrzymać 300 zł nieopodatkowanego jednorazowego wsparcia przeznaczonego na wyprawkę szkolną. Pomoc przysługuje na dzieci rozpoczynające rok szkolny aż do ukończenia 20. roku życia (lub do 24. roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych). Wyprawka przysługuje raz w roku bez względu na dochód rodziny. Co ważne, świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada. W lipcu wyłącznie drogą elektroniczną - przez stronę banku lub platformę www.empatia.mrpips.gov.pl. Od sierpnia będzie można składać wnioski również w formie papierowej.

Rodziny, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu, otrzymają wyprawkę nie później niż do 30 września. Na wnioski dostarczone w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia na rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Niezależnie od 300+ nadal bezpłatne będą podręczniki i ćwiczenia do zajęć obowiązkowych.

Wzory wniosków:

 • wniosek do programu 300+ TUTAJ 
 • przykładowy wzór wypełnionego wniosku 300+ TUTAJ 

500+

Już teraz można składać także wnioski w programie „Rodzina 500+”. Aktualnie składane dokumenty będą dotyczyć nowego okresu rozliczeniowego - 1.10.2018 – 30.09.2019.

Program „Rodzina 500+” to 500 zł wsparcia na częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka. Przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie bez względu na jej dochód, a także na pierwsze i jedyne dziecko dla rodzin o niskich dochodach (800 zł miesięcznie na członka rodziny lub 1200 zł, jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne). Pieniądze wypłacane są regularnie co miesiąc aż do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia.

Wnioski na nowy okres można składać od 1 lipca. Podobnie jak w przypadku 300+, w lipcu tylko drogą elektroniczną - przez stronę banku, platformę www.empatia.mrpips.gov.pl, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) oraz www.obywatel.gov.pl. Od sierpnia wnioski można składać także w formie papierowej. Wypłata świadczenia nastąpi do 30 października.

 • Wzory wniosków:

  • wniosek do programu 500+ TUTAJ 
  • przykładowy wzór wypełnionego wniosku 500+ na pierwsze dziecko TUTAJ 
  • przykładowy wzór wypełnionego wniosku 500+ na drugie i kolejne dziecko TUTAJ 

Przez Internet szybciej

Urząd Miasta Bydgoszczy zachęca to składania wniosków przez Internet, co ma znacznie przyspieszyć rozpatrywanie sprawy. Taki wniosek wpłynie do urzędu nawet miesiąc szybciej, a co za tym idzie, będzie wcześniej rozpatrzony. Ponadto system bankowy nie pozwala na złożenie niekompletnie wypełnionego wniosku.

Natomiast wnioski w formie papierowej będą przyjmowane w godzinach pracy w:

 • sekretariatach szkół publicznych na terenie Bydgoszczy
 • Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Bydgoszczy w centrum handlowym Zielone Arkady
 • kancelarii ogólnej Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1)
 • budynku D Urzędu Miasta (ul. Grudziądzka 9-15)
 • w siedzibie Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta Bydgoszczy (ul. Wojska Polskiego 65).

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor