Religia | Redaktor 0
17 maj 09:01
[NIEDZIELA Z TYGODNIKIEM] Święto, które zniknęło. Co tracimy bez dawnego Wniebowstąpienia?

[NIEDZIELA Z TYGODNIKIEM] Święto, które zniknęło. Co tracimy bez dawnego Wniebowstąpienia?

Przez wieki Wniebowstąpienie Pańskie miało swój wyraźny dzień w kalendarzu: czwartek, czterdziesty dzień po Wielkanocy. Dziś w Polsce uroczystość obchodzona jest w niedzielę. To rozwiązanie praktyczne, ale rodzi pytanie: czy wraz z tą zmianą nie utraciliśmy czegoś ważnego — świadomości rytmu liturgicznego i sensu czasu między Zmartwychwstaniem, Wniebowstąpieniem a Pięćdziesiątnicą?
Religia Niedziela - Tygodnik Bydgoski | Redaktor 0
30 mar 2025
Raduj się! Ale z czego?

Raduj się! Ale z czego?

W czwartą niedzielę Wielkiego Postu przypomina mi się komentarz znakomitego solesmeńskiego opata Prospera Guerangera. Pisze on w swym słynnym dziele „Rok liturgiczny”: „Kościół w tym dniu zawiesza święte umartwienia Wielkiego Postu. Pieśni Mszy św. mówią tylko o radości i pocieszeniu; organy, milczące przez trzy poprzednie niedziele, pozwalają znów usłyszeć swój melodyjny głos; diakon bierze dalmatykę, subdiakon tunikę i można zastąpić na świętych paramentach fioletowy kolor różowym”.
-->