Camerimage 21 lip 2017 | Redaktor
Camerimage 2017: John Toll z nagrodą za całokształt twórczości

Fot. prywatne archiwum Johna Tolla, nadesłane przez Fundację Tumult

John Toll, dwukrotny laureat Oscara, autor zdjęć do filmów „Braveheart – Waleczne serce” czy „Cienka czerwona linia”, otrzyma na 25. jubileuszowej edycji Camerimage w Bydgoszczy nagrodę za całokształt twórczości.

25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy 11-18 listopada.   

Organizatorzy ujawnili już nazwisko gościa festiwalu, który otrzyma nagrodę za całokształt twórczości. To John Toll, wybitny amerykański autor zdjęć filmowych i dwukrotny laureat Oscara. – statuetki otrzymał za „Wichry namiętności” w reżyserii Edwarda Zwicka i za „Braveheart – Waleczne Serce” Mela Gibsona. Toll znany jest także ze współpracy z Wachowskimi, Angiem Lee, Melem Gibsonem, Francisem Fordem Coppolą, Terrence'em Malickiem, Carrollem Ballardem, Cameronem Crowe'em, Edwardem Zwickiem, oraz Vince'em Gilliganem.

Trzecią nominację do Oscara otrzymał za „Cienką czerwoną linię” Terrence’a Malicka, filozoficzne kino wojenne, które przeciwstawia tymczasowemu ludzkiemu okrucieństwu piękno odwiecznej natury.

John Toll dobiera kolejne projekty bardzo starannie – w trakcie ćwierćwiecza nakręcił dwadzieścia dwa filmy kinowe i wziął udział w realizacji dwóch seriali.

Cztery dekady kariery oraz praca na różnych stanowiskach ukształtowały Johna Tolla zarówno jako profesjonalnego rzemieślnika, który potrafi stawić czoła każdemu technologicznemu i logistycznemu wyzwaniu na planie, jak i artystę wrażliwego na światło, cień, kolor i inne aspekty języka filmowego. Tegoroczny laureat nagrody za całokształt twórczości z podzieli się swą wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami festiwalu Camerimage w trakcie spotkań zaplanowanych z okazji jego pobytu w Bydgoszczy.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor