Nie zniechęcaj się zbyt łatwo [JAK DOBRZE WYCHOWAĆ DZIECKO]

Redaktor | 31 gru 09:31 Tym razem zacznę od przykładu. Małżeństwo postanowiło wyjechać na wakacje. Żona chciała jechać nad polskie morze, a mąż – gdzieś w góry. Jak na kulturalne małżeństwo przystało, nie kłócili się o to, ale starali się wzajemnie przekonywać.

Nie każda ciekawość jest dobra

Redaktor | 26 lis 18:52 Rób, co masz robić! Oto streszczenie sprawności, która nazywa się pilnością. Uczeń pilny to taki, który uczy się właśnie tego, czego w danym momencie powinien.

Bez prawdy nie ma pokory

Redaktor | 25 lis 10:06 Kończąc rozważania na temat trzeciej sprawności kardynalnej, czyli umiarkowania (pozostałe to sprawiedliwość, męstwo i roztropność), muszę powiedzieć coś o należącej do umiarkowania sprawności szczególnej, jaką jest pokora.

Czasem z miłości trzeba ukarać

Redaktor | 12 lis 15:38 „Pan od muzyki” to jeden z wielu sentymentalnych wyciskaczy łez. Nie zdradzę całej fabuły tym, którzy go nie oglądali, ale główny wątek polega na tym, że dyrektor szkoły dla trudnych chłopców nie może sobie z nimi poradzić, stosując surowy rygor i drakońskie kary. Pewnego dnia do ośrodka przyjeżdża niepozorny nauczyciel, tytułowy pan od muzyki, i zdobywa serca...

Gniew może służyć złu lub dobru

Redaktor | 31 paź 12:58 O gniewie szlachetnym mówimy wtedy, gdy rozpala się on nie w wyniku urazu, którego doznała własna pycha, ale w wyniku niesprawiedliwości, która dotknęła innych, zwłaszcza słabych i bezbronnych. Gniew musi być jednak ujęty w karby rozumu.

Brak czystości prowadzi do krzywd

Redaktor | 23 paź 09:30 W mojej ocenie bardzo dobrze czynią rodzice, którzy sprzeciwiają się zbyt wczesnej „edukacji seksualnej”. Na początkowym etapie jest zupełnie niepotrzebna i powoduje przedwczesne, niezdrowe rozbudzanie zainteresowania sferą erotyczną.

Patriotyzm opiera się na wdzięczności

Redaktor | 3 wrz 13:37 Dwa tygodnie temu, pisząc o konieczności kształtowania w człowieku szacunku dla własnych rodziców, wspomniałem również o patriotyzmie. Powiedziałem wtedy, że ojczyźnie, podobnie jak rodzicom, zawdzięczamy to, kim jesteśmy.

Najlepszy prezent to czas spędzony z dzieckiem

Redaktor | 17 cze 14:30 Wybierając podarunek dla dziecka, zazwyczaj zastanawiamy się, co kupić – myślimy o nim w kontekście materialnym. Tymczasem często zapominamy, że dysponujemy wspaniałym prezentem, jakim jest czas. Czas spędzony razem z dzieckiem.

Ślubuję Ci

Redaktor | 1 lut 14:25 Chętnych par do powiedzenia sobie „tak” w minionym roku w Bydgoszczy nie brakowało. Rocznie w naszym mieście udziela się 1810–1850 ślubów. Poniższe zestawienia dają nam współczesny portret nowożeńców – zgoła odmienny od tego z ubiegłego stulecia.