Biskup mówi na kogo głosować

Redaktor | Wczoraj 16:13 Biskup Ignacy Dec przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP wskazał na jakiego kandydata powinien głosować katolik. Wybór jest prosty.

Sztuka w sercu Watykanu [WYWIAD]

Jarosław Aleksander | 5 lip 23:45 Z Monsignor Jean Marie Gervais, prezesem watykańskiego Stowarzyszenia Tota Pulchra rozmawia nasz włoski korespondent Enrico Bertato.

Zmiany personalne w parafiach diecezji bydgoskiej

Redaktor | 28 cze 02:26 Koniec czerwca to tradycyjnie czas „roszad ” w parafiach. W wielu kościołach w poprzednią niedzielę ogłoszono, którzy wikariusze opuszczą placówki i gdzie będą posługiwać dalej.

Zmarł Ojciec Tadeusz Goguł 

Jarosław Aleksander | 17 cze 20:04 W wieku 60 lat w Lublinie zmarł Ojciec Tadeusz Goguł. Wiele lat pracował w Bydgoszczy pełniąc posługę egzorcysty.

108 męczenników II wojny światowej – wspomnienie

Jarosław Aleksander | 12 cze 16:37 12 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II dokonał w Warszawie uroczystej beatyfikacji 108 męczenników czasów II wojny światowej. Wśród nich znajduje się duchowieństwo oraz 9 osób świeckich. 

Boże Ciało. Znajdź swoje okno [GALERIA]

Jarosław Aleksander | 11 cze 20:46 Tradycją uroczystości Bożego Ciało zawsze były procesje, sypanie kwiatków przez dzieci pierwszokomunijne, budowa ołtarzy polowych, zdobienie okien i balkonów. Tradycja ta została w tym roku mocno nadszarpnięta przez zarządzenia związane z pandemią. Jednak jak co roku cześć okien i balkonów stała się świadectwem wiary ich właścicieli.

Boże Ciało. Bóg zaprasza człowieka

Redaktor | 11 cze 10:08 Boże Ciało to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Należy do świąt ruchomych, które odbywa się 60 dni po Wielkanocy. W tym roku przypada na dzień 11 czerwca.

Bydgoska pielgrzymka po nowemu. W formule sztafety

mk | 10 cze 15:55 Z powodu pandemii diecezjalna piesza pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w nowy sposób. Trasę pokonają kapłani-przewodnicy grup z pięcioma uczestnikami, którzy zmieniać się będą na poszczególnych etapach drogi. Pozostali zaproszeni są do pielgrzymowania duchowego. 

Episkopat apeluje przed Bożym Ciałem: Przestrzegajmy zaleceń sanitarnych

mk | 10 cze 12:39 O zasłanianie ust i nosa przez wiernych oraz zachowanie odstępów podczas uroczystości religijnych prosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zachęca także, by ze względów bezpieczeństwa jeden z kapłanów udzielał Komunii na rękę, pozostali - do ust.

7 czerwca Święto Dziękczynienia i papieska rocznica

Jarosław Aleksander | 7 cze 20:31 7 czerwca w kościele, a szczególnie w naszej Diecezji to wyjątkowy dzień. Obchodzimy święto Trójcy Przenajświętszej oraz Święto Dziękczynienia.  Jest to także 21. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście. 

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Jarosław Aleksander | 7 cze 17:23 Trójca Święta to trzy osoby Boskie. Widzimy je na obrazach, ikonach, rzeźbach, możemy o nich czytać traktaty teologiczne. Zrozumienie trójosobowości Jedynego Boga jest zadaniem w którym istotą jest pytanie i poszukiwanie a nie sama odpowiedź.

Chorał gregoriański w sieci

Jarosław Aleksander | 7 cze 13:11 Dzięki pracy francuskich benedyktynów powstaje ogromna baza chorałów gregoriańskich. Ma to na celu upowszechnienie dorobku muzycznego tej wyjątkowej formy śpiewu i modlitwy.