108 męczenników II wojny światowej – wspomnienie

Jarosław Aleksander | 12 cze 16:37 12 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II dokonał w Warszawie uroczystej beatyfikacji 108 męczenników czasów II wojny światowej. Wśród nich znajduje się duchowieństwo oraz 9 osób świeckich. 

Boże Ciało. Znajdź swoje okno [GALERIA]

Jarosław Aleksander | 11 cze 20:46 Tradycją uroczystości Bożego Ciało zawsze były procesje, sypanie kwiatków przez dzieci pierwszokomunijne, budowa ołtarzy polowych, zdobienie okien i balkonów. Tradycja ta została w tym roku mocno nadszarpnięta przez zarządzenia związane z pandemią. Jednak jak co roku cześć okien i balkonów stała się świadectwem wiary ich właścicieli.

Boże Ciało. Bóg zaprasza człowieka

Redaktor | 11 cze 10:08 Boże Ciało to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Należy do świąt ruchomych, które odbywa się 60 dni po Wielkanocy. W tym roku przypada na dzień 11 czerwca.

Bydgoska pielgrzymka po nowemu. W formule sztafety

mk | 10 cze 15:55 Z powodu pandemii diecezjalna piesza pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w nowy sposób. Trasę pokonają kapłani-przewodnicy grup z pięcioma uczestnikami, którzy zmieniać się będą na poszczególnych etapach drogi. Pozostali zaproszeni są do pielgrzymowania duchowego. 

Episkopat apeluje przed Bożym Ciałem: Przestrzegajmy zaleceń sanitarnych

mk | 10 cze 12:39 O zasłanianie ust i nosa przez wiernych oraz zachowanie odstępów podczas uroczystości religijnych prosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zachęca także, by ze względów bezpieczeństwa jeden z kapłanów udzielał Komunii na rękę, pozostali - do ust.

7 czerwca Święto Dziękczynienia i papieska rocznica

Jarosław Aleksander | 7 cze 20:31 7 czerwca w kościele, a szczególnie w naszej Diecezji to wyjątkowy dzień. Obchodzimy święto Trójcy Przenajświętszej oraz Święto Dziękczynienia.  Jest to także 21. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w naszym mieście. 

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Jarosław Aleksander | 7 cze 17:23 Trójca Święta to trzy osoby Boskie. Widzimy je na obrazach, ikonach, rzeźbach, możemy o nich czytać traktaty teologiczne. Zrozumienie trójosobowości Jedynego Boga jest zadaniem w którym istotą jest pytanie i poszukiwanie a nie sama odpowiedź.

Chorał gregoriański w sieci

Jarosław Aleksander | 7 cze 13:11 Dzięki pracy francuskich benedyktynów powstaje ogromna baza chorałów gregoriańskich. Ma to na celu upowszechnienie dorobku muzycznego tej wyjątkowej formy śpiewu i modlitwy. 

Non possumus. Testament Prymasa Tysiąclecia [cz. II]

Redaktor | 7 cze 10:16 Zapewnił trwanie polskiemu Kościołowi wbrew wszelkim prognozom (...). Doskonale zdawał sobie sprawę, że to lęk jest „narzędziem”, za pomocą którego komunistyczne władze są zdolne utrzymać swoje panowanie - pisze o kardynale Stefanie Wyszyńskim Mateusz Soliński.

Non possumus. Testament Prymasa Tysiąclecia [cz. I]

Redaktor | 6 cze 23:27 W styczniu 2019 roku lekarze Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdzili cud uzdrowienia za wstawiennictwem Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po 30 latach trwania procesu beatyfikacyjnego otworzyła się ostatecznie droga do wyniesienia Kardynała na ołtarze.

Rycerze Zakonu Maltańskiego stają do walki z Covid

Redaktor | 3 cze 07:45 Członkowie Zakonu Maltańskiego powołali specjalny projekt do walki z epidemią Covid-19. Międzynarodowa inicjatywa o nazwie „Doctor to Doctor” ma służyć do wymiany informacji i pomocy, szczególnie na terenie Bliskiego Wschodu.

Kolory liturgiczne w Kościele. Co znaczą?

Jarosław Aleksander | 2 cze 20:01 1 czerwca – dzień po święcie Zesłania Ducha Świętego w Kościele katolickim zaczynamy tak zwany okres zwykły. Obecnie po okresie wielkanocnym następuje 9. tydzień zwykły kalendarza liturgicznego. Okres zwykły charakteryzuje się zielonymi szatami liturgicznymi. Warto w tym miejscu zająć się rolą kolorów w liturgii.

Świat zjednoczony w modlitwie przeciwko pandemii

Redaktor | 31 maj 20:36 Z inicjatywy Ojca Świętego odbyło się globalne wydarzenie modlitewne. Uczestniczyły w nim sanktuaria maryjne na wszystkich kontynentach oraz setki tysięcy wiernych w modlitwie rodzinnej i indywidualnej.

Święcenia kapłańskie ks. Piotra Książkiewicza [GALERIA]

Redaktor | 31 maj 15:31 Niedziela Zesłania Ducha Świętego to szczególny dzień nie tylko dla kościoła ale i dla jego nowego duszpasterza Piotra Książkiewicza. Dziś ksiądz Piotr odprawił swoją mszę prymicyjną w parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy. Dzień wcześniej otrzymał święcenia z rąk ks. Bp Jana Tyrawy.