Kim jest Ona? Kościół o Maryi [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 22 sie 12:32 Tydzień temu obchodziliśmy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 22 sierpnia, kiedy przypada ósmy dzień oktawy tego święta, wspominamy Najświętszą Maryję Pannę Królową - bo ukoronowanie było dopełnieniem Jej wniebowzięcia, jego dalszym ciągiem.

Miecz przenika świat, przenika dusze [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 18 sie 12:29 W zreformowanej liturgii czytany jest dziś fragment Ewangelii wg św. Łukasza (12, 49 nn). Jest to jeden z najtrudniejszych, najbardziej niepokojących fragmentów Chrystusowej  Dobrej Nowiny. Nie pozostawia on bowiem złudzeń. Chrześcijaństwo nie jest sielanką, nie jest czymś łatwym, miłym i przyjemnym, choć prowadzi do Boga, który jest najwyższym  szczęściem i ostatecznie ma nas...

Msza święta kujawska. W intencji rolników i z ludową oprawą

Redaktor | 13 sie 16:16 W sobotę (17 sierpnia) o godz. 12. 00 w bydgoskiej katedrze ks. biskup Jan Tyrawa odprawi Mszę świętą w intencji pomyślności mieszkańców „małych ojczyzn”. O śpiew zadbają ludowe zespoły, a po Mszy będzie można podziwiać rękodzieło.

Tęczowa ideologia urąga rozumowi [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 10 sie 14:10 Od kilku lat w naszych miastach ( w tym w Bydgoszczy), zaczyna się z uporem godnym lepszej sprawy wprowadzać to, co od dziesięcioleci obserwujemy w miastach Zachodu. Mam tu na myśli manifestacje uliczne, które u nas noszą zwodniczą nazwę „marszy równości”, a tam gdzie zepsucie to osiągnęło już rozmiary monstrualne, zwą się one „gay pride”, co przekłada się jako gejowska...

O Mądrości, która wyszłaś z ust Najwyższego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 4 sie 14:38 W święto Zesłania Ducha Świętego pisałem, że „dary Ducha Świętego to siedem energii, które Duch Święty raczył złożyć w naszych duszach, gdy przeniknął do nich przez łaskę uświęcającą, a więc od momentu chrztu. Te energie są nam przywracane za każdym razem, gdy wracamy do łaski w sakramencie pokuty po grzechu ciężkim”.

Uwierz, abyś zrozumiał [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 28 lip 14:59 Wielki Sokrates uważał, że cnota, a tym samym dobro, tożsame jest z wiedzą. Jeśli bowiem poznamy dobro, któż by do niego nie dążył? Któż chciałby zła, a nie dobra?

Bydgoscy pielgrzymi dotarli do Lichenia [WIDEO]

Redaktor | 24 lip 15:37 Trwa już czwarty dzień Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. We wtorek (23 lipca) pątnicy przebyli najdłuższy odcinek trasy, a dziś kilka godzin spędzili w Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej.

I poszli. Kierunek Jasna Góra [ZDJĘCIA]

Redaktor | 21 lip 12:35 XV Diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w niedzielę (21 lipca) rano z bydgoskiej katedry. Pątnicy dotrą do Częstochowy 31 lipca.

Mnich ze światłem dla życia politycznego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]

Redaktor | 11 lip 09:48 11 lipca przypada w kalendarzu liturgicznym święto przeniesienia relikwii św. Benedykta. Jest to jedno z dwóch świąt w ciągu roku kościelnego poświęconych tej wielkiej postaci. Drugie przypada 21 marca i jest, jak zwykle w przypadku świętych, rocznicą narodzin dla nieba, czyli po prostu śmierci ziemskiej. Rok tej śmierci jest sporny i przypada pomiędzy 540 a 543 rokiem Pańskim.