Komentarze 27 paź 2017 | Wojciech Bielawa

Dwieście lat temu Francis Beaufort, oficer brytyjskiej floty, opracował skalę służącą do opisu siły wiatru. Skala ma 13 stopni – od 0 do 12. Przy „szóstce” kapelusze lecą z głów, przy „ósemce” mniejsze auta skręcają pod naporem wiatru, przy „dziesiątce” wyrywane są drzewa z korzeniami. „Dwunastka” to już totalny kataklizm. Taki huragan powoduje masowe i powszechne zniszczenia.

      

Wojciech Bielawa

Dziennikarz "Tygodnika Bydgoskiego"

Nieco ponad dwa miesiące temu przez nasz region przeszła właśnie taka „dwunastka”. Z powierzchni ziemi zniknęło 90 km kwadratowych lasu, czyli obszar o powierzchni mniej więcej połowy Bydgoszczy. Nasze miasto mocno nie ucierpiało: pod naporem wiatru poległo kilkaset drzew, w tym dwa kasztanowce na placu Kościeleckich.


Urzędnicy jakoś szczególnie zatroskali się o sędziwe kasztanowce, które przeżyły nawałnicę. Postanowili poddać je badaniom. Wynajęli fachowców z Wrocławia, którzy sprawdzili, jak drzewa zachowają się podczas największego huraganu, czyli „dwunastki”. Wynik był łatwy do przewidzenia. Siedem drzew test oblało, a cztery ledwo go zdały. Ratusz wydał wyrok – wyciąć wszystkie kasztanowce w pień. Oczywiście „w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców”.

Idąc tym tropem, prezydent powinien czym prędzej wydać nakaz wycinki wszystkich drzew na osiedlu Leśnym. Tam przecież co kilka tygodni, przy pierwszym mocniejszym podmuchu, pada jakieś drzewo. Z (Bez)leśnego blisko już do Myślęcinka. Tam też trzeba zarządzić wielkie cięcie! Ile tam potencjalnie przewróconych drzew. Potem wycinka w całym mieście. Ależ będzie bezpiecznie!

Przez sekundę pomyślałem, że pan prezydent jest członkiem PiS i zafascynował się ministrem środowiska. Bynajmniej. Gdyby pisowski prezydent wydał taką idiotyczną decyzję, podniosło by się wielkie larum. Ekolodzy przypięliby się do kasztanowców, a wraz z nimi protestowaliby radni PO. Ci jeszcze nie tak dawno sadzili drzewka, aby wyrazić swój sprzeciw wobec Lex Szyszko. Lex Bruski im już nie przeszkadza?

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący