Kultura 27 paź 2017 | Redaktor
Dziesięcioro młodych pianistów w II etapie konkursu Rubinsteina

Przesłuchania konkursu "Arthur Rubinstein in memoriam"/fot. maczu

Pianiści z Chin, Rosji, Ukrainy i Polski grają w II etapie Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, który trwa w Bydgoszczy.

Wśród dziesięciorga najlepszych są: Shengye Cheng i Wang Chong z Chin, Arsenii Mun z Rosji, Illia Ovcharenko z Ukrainy i Polacy: Mikołaj Adam Goździewski, Radosław Goździkowski, Adam Kałduński, Julia Łozowska, Czesław Tomasz Marut i Marcin Wieczorek.
Konkurs trwa od środy (25 października) w Bydgoszczy. Mogą w nim brać udział tylko pianiści w wieku od 14 do 21 lat. Program konkursowy jest niezwykle trudny i obejmuje utwory, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein.
Koncerty finałowe tegorocznego konkursu odbędą się w sobotę i w niedzielę (28 i 29 października) o godz. 18.00 w filharmonii. Młodzi grać będą z Orkiestrą Symfoniczną FP pod dyrekcją Iana Hobsona. W poniedziałek (30 października) o godz. 18.00 zaplanowano koncert laureatów oraz wręczenie nagród.
Turniej dla młodych muzyków, organizowany od 1993 r. przez Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, zrodził się pod wpływem słów samego Artura Rubinsteina, który koncertując w 1960 r. w nowo zbudowanej sali Filharmonii Pomorskiej, powiedział: „Macie wspaniałą salę koncertową, należałoby tu organizować koncerty międzynarodowe”. Realizując myśl wielkiego pianisty, Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych, zainicjowała międzynarodowy konkurs przeznaczony dla młodych wirtuozów klawiatury. Patronat nad konkursem objęła małżonka Artura Rubinsteina - Aniela Młynarska-Rubinstein, a obecnie - córka Ewa Rubinstein, która ufundowała specjalną nagrodę im. Anieli Rubinstein.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor