Kultura 19 lip 2017 | Andrzej Pawełczak
Historyczny mural powstanie na Cieszkowskiego

Na zabytkowej kamienicy przy ul. Cieszkowskiego powstanie historyczny mural autorstwa Juliana Nowickiego. W miniony piątek, 14 lipca, odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy głosowali na wybrany projekt. Zwyciężyła jego ciemniejsza koncepcja.

Mural powstanie na ścianie narożnej kamienicy przy ul. Cieszkowskiego i Gdańskiej. Głównym celem projektu jest podkreślenie historycznego charakteru ulicy oraz zwiększenie walorów turystycznych tej części Śródmieścia.

Projektanci zaproponowali dwie wersje muralu, na obu widać sylwetkę Augusta Cieszkowskiego oraz historyczną zabudowę ulicy. Mieszkańcom bardziej spodobała się ciemniejsza wersja obrazu.

Mural wykonany zostanie przez bydgoskiego artystę Juliana Nowickiego. Powstanie on w ramach rewitalizacji ulicy Cieszkowskiego, która ma się rozpocząć pod koniec lipca. Przebudowa ulicy zakłada odtworzenie jej historycznego charakteru. Materiały wykończeniowe na nawierzchniach mają nawiązywać do stylistyki z początku XX wieku. Na chodnikach ułożone zostaną płyty kamienne otoczone opaskami z szarego granitu lub bazaltu. Z kolei na jezdni zastosowana zostanie kostka kamienna z granitu czerwonego.  Ulica zostanie wyposażona w stylowe oświetlenie oraz małą architekturę. Rewitalizacja ma kosztować 2,5 miliona złotych.

Jak mówią organizatorzy Bite-Art Festival, w ramach którego powstał projekt muralu na Cieszkowskiego, nie wiadomo jeszcze, czy prace nad nim rozpoczną się w tym roku. - Czekamy aż skończy się remont ulicy. W październiku, ze względu na pogodę, w zasadzie kończą się warunki na tworzenie muralu. Jeżeli do końca września nie uda się przygotować ściany, to prawdopodobnie będziemy to realizować w maju przyszłego roku – mówi Michał Szlachta z grupy Bite-Art.

Festiwal Bite-Art zakończył się 16 lipca. Efektem są dwa wielkoformatowe murale, które powstały na ścianie kamienicy przy ul. Toruńskiej oraz na budynku Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki przy ul. Królowej Jadwigi/ Garbary. Ich autorzy to Sebastian „Setka” Tkaczyk, Adam „Soap” Kłodziński oraz Bartek „MrPainOne” Bujanowski i Bartek „Pener” Świątecki. Cała czwórka to cenieni muraliści, ich prace wystawiane są w galeriach na całym świecie. Do 6 sierpnia ich obrazy można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki przy ul. Jagiellońskiej (przy Focusie) w ramach wystawy „Urban Arts”.