Kultura 29 cze 2017 | Redaktor
Młodzi tańczą na ulicach. Początek Bydgoskich Impresji Muzycznych

Na Bydgoskie Impresje Muzyczne przyjeżdżają młodzi z całego świata/fot. Materiały organizatorów

Na ulicach Bydgoszczy przez najbliższy tydzień pojawiać się będą śpiewający, grający i tańczący młodzi z całego świata. 29 czerwca rozpoczynają się Bydgoskie Impresje Muzyczne.

Na tegoroczne impresje przyjedzie 16 zespołów m.in. z Chin, Indii, Rumunii, Węgier, Włoch, Ukrainy. W centrum Bydgoszczy prezentować będą swoją rodzimą kulturę. Koncerty odbywać się będą na pl. Teatralnym, w amfiteatrze przy ul. Mostowej oraz w amfiteatrze przy Operze Nova. Z kolei w sali koncertowej przy ul. Staszica trwać będą przesłuchania koncertowe – zespoły walczyć będą o Grand Prix BIM-u – Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Wszystkie koncerty są bezpłatne.

Tradycyjnie w Bydgoszczy wystąp zespoły bardzo różne – będą wśród nich młodzieżowe orkiestry (np. akordeonowa Harmonica-Style z Białorusi) oraz grupy wokalne i instrumentalne (Folk Music Group of Ningbo z Chin, chór Vlastarele Orastiei z Rumunii, Filum z Serbii, polski chór La Musica czy zespoły Mezza Voce i Camerata).

Nie zabraknie zespołów folklorystycznych (Kytice i Bhangra Dance Group z Czech, Szigetvari Csutora Neptancegyüttes z Węgier). Przyjedzie nawet kilka grup rockowych (Meninos de rua czy Agostrada de la Banda z Neapolu we Włoszech).

Bydgoskie Impresje Muzyczne, czyli międzynarodowe spotkania muzykującej młodzieży, odbędą się w naszym mieście już po raz czterdziesty. Impreza potrwa do 3 lipca. Tak, jak w minionych latach towarzyszyć jej będzie hymn „Rozkołysz pieśnią świat” napisany przez Wandę Chotomską i Włodzimierza Korcza.

Zwieńczeniem imprezy będzie Koncert Galowy w Artego Arenie. Zaprezentują się na nim wszyscy uczestnicy spotkań, a na koniec zostanie ogłoszony werdykt konkursu i wręczone zostaną nagrody. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Pałacu Młodzieży.

mag

 

40. Bydgoskie Impresje Muzyczne - program

Czwartek, 29 czerwca

19.15 – przemarsz uczestników – Pałac Młodzieży–plac Teatralny

19.30 – koncert inauguracyjny (plac Teatralny)

20.30 koncert „Po polskiej krainie” (plac Teatralny)

 

Piątek, 30 czerwca

13.00 koncert rockowy (ul. Mostowa)

15.30 koncert zespołów folklorystycznych (plac Teatralny)

 

Sobota, 1 lipca

9.00 – konkurs, część I (Akademia Muzyczna, ul. Staszica)

13.00 koncert zespołów instrumentalnych (ul. Mostowa)

15.30 koncert zespołów folklorystycznych (pl. Teatralny)

20.00 – koncert „BIM kameralnie” (amfiteatr przy Operze Nova)

 

Niedziela, 2 lipca

9.00 konkurs, część II (Akademia Muzyczna)

10.00 Msza św. z udziałem zespołów BIM (bazylika św. Wincentego à Paulo)

13.00 – koncert „Rock i Jazz” (ul. Mostowa)

15.30 – koncert „BIM dzieciom” (plac Teatralny)

 

Poniedziałek, 3 lipca

19.00 – Koncert galowy (Artego Arena)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor