Kultura 14 paź 2017 | Redaktor
Obrazy Jana Kośmiei w Bydgoskim Centrum Sztuki

„Zbieżność przeciwieństw” – tak zatytułowana jest wystawa obrazów Jana Kośmiei, którą od piątku (20 października) będzie można oglądać w Bydgoskim Centrum Sztuki.

Jan Kośmieja jest z pochodzenia bydgoszczaninem, ukończył Wydział Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2016 r. w pracowni malarstwa prof. Apoloniusza Węgłowskiego).

Jan Kośmieja/Facebook

Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych – obrazy eksponował m.in. w galeriach Test, ASP, Turbo i Spokojna w Warszawie, Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, Galerii Ostrołęka czy w Muzeum Staszica w Pile. Otrzymał stypendium marszałka kujawsko-pomorskiego i Twórczego Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS. Zdobył wyróżnienie honorowe w dziedzinie malarstwa, w konkursie Konfrontacje Sztuki 2016 w Warszawie.
– Dominującym doznaniem podczas obcowania z obrazami Jana Kośmiei jest przekonanie, że stanowią one ilustrację stanu umysłu twórcy. Jego prace utrzymane są w duchu estetyczno-emocjonalnym, dla którego tonacja barwna jest wartością nadrzędną w stosunku do pozostałych elementów formy plastycznej. Obrazy Kośmiei próbują oddawać stany emocjonalne, które zostały wywołane kontemplacją ambiwalentnych zasad bytu: istnienia i nicości, rozpadu i powstania, aktywności i bezwładu – napisał o pracach Jana Kośmiei Kazimierz M. Łyszcz.
Wernisaż odbędzie się w piątek (20 października) o godz. 18.00 w Bydgoskim Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47).

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor