Kultura 5 paź 2017 | Redaktor
Rozpoczyna się festiwal miłośników fotografii analogowej

W piątek, 6 października, rozpoczyna się w Bydgoszczy III Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festiwal. W jego ramach w Bydgoskim Centrum Sztuki otwarta zostanie wystawa autochromów Tadeusza Rzący, jednego z najciekawszych polskich fotografów początku XX wieku.

Autochrom to nazwa najstarszej techniki fotografii barwnej. Prace Tadeusza Rzący, wykonane w latach 1910-1920, to niezwykle cenne szklane przezrocza. Są one zupełną rzadkością w polskich zbiorach. Przedstawiają, między innymi, zabytki Krakowa i Tarnowa, sceny uliczne, podgórskie okolice oraz Tatry.

Prace Tadeusza Rzący były do niedawna właściwie nieznane. Jego artystyczne podejście do obrazu, wyłamujące się z piktoralnego nurtu ówczesnej fotografii, przypomina w swej kolorystyce i tematach młodopolskie malarstwo. Był, podobnie jak Kazimierz Tetmajer, zafascynowany kontrastowymi barwami podkrakowskiej wsi. Natomiast w jego górskich zdjęciach szaro-zielona tonacja tatrzańskich ścian i jezior przypomina nieco malarstwo Leona Wyczółkowskiego.

Wystawa zorganizowana została we współpracy z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 6 października o godz. 19.30 w Bydgoskim Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego (ul. Jagiellońska 47) - tuż po oficjalnym otwarciu III Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej Vintage Photo Festiwal (godz. 18.00, Galeria Jedynak, ul. Gdańska 15).

Festiwal potrwa do 22 października. To przedsięwzięcie nawiązuje do bogatych tradycji fotograficznych Bydgoszczy. Poświęcone jest fotografii analogowej, na którym prezentowane są nie tylko prace wybitnych artystów tworzących w technikach analogowych (mokry kolodion, polaroid itp.), ale także współczesnych twórców fotografii cyfrowej, nawiązujących w swojej twórczości do fotografii analogowej.

Na program tegorocznego festiwalu złożą się warsztaty fotograficzne, pokazy filmów, spotkania z twórcami, wystawy. W ten weekend, na sobotę, 7 października, zaplanowano warsztaty z technik kolorowej fotografii (Galeria Farbiarnia, ul. Pomorska 68 A/1, godz. 11.00-14.00, wstęp wolny, obowiązują zapisy) oraz oprowadzanie kuratorskie po zbiorach Muzeum Fotografii (ul. Królowej Jadwigi, godz. 12.00-14.00, wstęp wolny). W niedzielę natomiast w klubie „Mózg” będzie można obejrzeć film „Nowojorska ulica w obiektywie” (godz. 20.00, wstęp wolny).

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor