Kultura 24 lip 2017 | Redaktor
W Solcu nie ma sezonu ogórkowego

Fot. materiały Soleckiego Centrum Kultury

Soleckie Centrum Kultury prężnie działa tak w ciągu roku, jak podczas wakacji. Szeroką ofertę imprez – koncertów, wystaw, warsztatów, festynów – kieruje nie tylko do solecczan, ale i do mieszkańców regionu.

Centrum rozpoczęło działalność w 1986 roku w budynku przy ul. Bojowników o Wolność i Demokrację 1. Wkrótce stało się przystanią dla wszystkich, którzy pragną odkrywać i rozwijać swoje zainteresowania i talenty. – Od początku mojej pracy bardzo zależy mi na rozbudzaniu potrzeb kulturalnych u dzieci. Chcemy ofiarowywać jak najlepszą ofertę, przekazywać odbiorcom – zaczynając już od najmłodszych – tę porządną, właściwą sztukę, sztukę na wysokim poziomie – mówi Regina Osińska, dyrektor SCK od 1993 roku.

SCK prowadzi działalność w wielu dziedzinach kultury i sztuki, takich jak teatr, film, literatura, muzyka, rzeźba, rysunek. Propozycje festynów czy imprez plenerowych skierowane są przede wszystkim do miejscowych odbiorców, jednak przykuwają też uwagę mieszkańców okolicznych miejscowości. „Urodziny miasta”, festyny radiowe, „Kantor Wymiany Myśli”, spotkania literackie i różnego rodzaju recitale to jedne z ważniejszych akcji. Premiery zespołów artystycznych SCK – grup dziecięcych, młodzieżowych i seniorów cieszą się szczególnym zainteresowaniem i to one budują więź z miejscem. Na wystawach w galerii „Homo Faber” SCK można oglądać dzieła artystów z całego kraju.

Wielkim krokiem naprzód dla placówki była modernizacja – generalna przebudowa i remont. SCK na 4,5 roku przeniosło tymczasowo swoją siedzibę do przybudówki Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Fryderyka Chopina przy ul. Kościuszki 12. – Żadna sekcja nie została zamknięta. Pomimo skromnych warunków i pracy na tzw. „walizkach” dom kultury nadal był obiektem zainteresowań – wspomina dyrektor. – Mobilizowało to animatorów kultury do szukania ciekawych, oryginalnych miejsc do realizacji swoich teatralnych czy muzycznych prezentacji. Stąd spektakle, np. w przychodni, koncerty w bibliotece, happeningi na ulicy.

Mimo sukcesów w tymczasowych lokalizacjach, animatorzy i uczestnicy zajęć z radością wrócili do SCK. – Dzieci z poszczególnych sekcji wysyłane przez nas na wszelkiego rodzaju festiwale, wracając, czują atmosferę i magię naszego miejsca. Wszędzie dobrze, ale w tym Domu najlepiej”– podkreśla Regina Osińska.

W szklanej kuli, będącej fragmentem zmodernizowanego budynku, odbywa się wiele kameralnych spotkań z osobistościami ze świata kultury. W ramach „Kantoru Wymiany Myśli” SCK odwiedzili m.in. Magdalena Boczarska, ks. Adam Boniecki czy Jan Wróbel.

W pracy SCK kluczową rolę odgrywa charyzma i zaangażowanie pracowników oraz wolontariuszy. –Wszyscy, którzy tutaj pracują, są pełni energii. Nigdy nie ma dzieła dokończonego, nie ma chwili odpoczynku. Wszystkie imprezy okolicznościowe, spotkania, akcje organizujemy z dużym wyprzedzeniem. To nasza codzienność – podkreśla dyrektor SCK.

Profesjonalne spektakle w ramach cyklu „Relaks w teatrze” mają swoją wierną publiczność. Soleccy widzowie dodają skrzydeł i odwagi amatorom, a jednocześnie doceniają kunszt artystów zawodowych. Sukces koncertów jazzowych, operowych to również zasługa atmosfery tego miejsca . Nie można zapomnieć o pomocy darczyńców, bezinteresownie wspierających realizację – czasem naprawdę dużych – projektów.

Placówka jako jedna z niewielu w regionie ma dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, dostępną dla wszystkich windę. Dyrektor Osińska popularyzuje też terapię śmiechem jako formę rehabilitacji ludzi niepełnosprawnych, a Europejski Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych jest jej autorskim projektem, realizowanym od kilkunastu lat. – Liczy się zwykła serdeczność. Ci ludzie potrzebują normalnej rozmowy, przełamywania barier, ciekawego zajęcia. Uśmiech na twarzach uczestników „Terapii śmiechem” jest najlepszą nagrodą i magią motywującą do dalszych starań – podkreśla dyrektor SCK.

W soleckim centrum nie ma sezonu ogórkowego. Miesiące wakacyjne – lipiec i sierpień – to cała gama atrakcyjnych wydarzeń organizowanych zarówno na miejscu, jak i w plenerze. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Rezerwat Kultury i Serdeczności przygotowane są propozycje od poniedziałku do niedzieli: tygodniowe zajęcia dla dzieci, np. „Z kujawskim przytupem raz na ludowo”, „Magiczny świat kucyków Pony”, a także „Artystyczny kogel mogel”. Przez całe lato zaprasza też „Wakacyjna Akademia Artystyczna”, w ramach której odbywają się warsztaty malarskie, taneczne i teatralne.

– Wychodzimy do mieszkańców Solca Kujawskiego i turystów z sobotnimi koncertami, widowiskami ulicznymi. W scenerii zmodernizowanego dworca PKP odbywają się koncerty muzyki poważnej, rockowej. Nad Wisłą organizowane będą zabawy pod chmurką, pokazy ognia – wylicza letnie działania dyrektor SCK.

– Nie można wymienić wszystkich naszych pomysłów i planów. Warto po prostu odwiedzić Soleckie Centrum Kultury – zachęca dyrektor Osińska.

Natalia Słomkowska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor