Kultura 9 mar 2017 | Andrzej Pawełczak
Wiosnę Bydgoszcz będzie przeżywać na ludowo

Powoli staje się tradycją, że moment przejścia zimy w wiosnę Bydgoszcz przeżywa na ludowo. Chcemy tańczyć, wzruszać się, poznawać. Temu właśnie służą Ethniesy, festiwal organizowany przez Miejskie Centrum Kultury.

Piąta już edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy odbędzie się w Bydgoszczy w 22-26 marca. To jedyne tak duże wydarzenie poświęcone polskiej tradycyjnej muzyce ludowej odbywające się w tej części kraju.

Festiwal rozpocznie się koncertem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Zespół wykonuje utwory z repertuaru Adama Astona, Mieczysława Fogga i innych gwiazd przedwojennych kabaretów, filmu i teatru.

Prawdziwym hitem będzie występ po raz pierwszy w Polsce na jednej scenie czterech bieszczadzkich zespołów: Angela Gaber + Trio, Matragona, Tołhaje i Widymo. Do Bydgoszczy przyjadą ze swoim projektem „Nowe Brzmienie Bieszczad”, prezentującym najciekawsze utwory bieszczadzkiej sceny muzycznej – zapowiada Dominika Kiss-Orska, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu.

Kolejnym gościem festiwalu będzie Ola Bilińska, która zaprezentuje pieśni miłosne w języku jidysz. Pieśni te znalazły się na płycie „Libelid”. Adam Strug, kompozytor, autor piosenek, zaśpiewa natomiast tradycyjne polskie pieśni a cappella.

Będzie także okazja do potańczenia. Na scenie pojawi się grupa Lautari z projektem „Dżezbandyta”. - Wszystkich, którzy przyjdą na ten koncert, zapraszamy do nauki tańca. Instruktorzy pokażą kroki do tanga czy fokstrota – mówi Dominika Kiss-Orska.

Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny wykona Zofia Bernard. Kurpiowski folklor z kolei zaprezentuje duet Żywizna – gitarzysta Raphael Rogiński oraz śpiewaczka Genowefa Lenarcik. Koncertowy blok Ethniesów zakończy występ Janusz Prusinowski Kompania.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się także wystawy, warsztaty i spektakl. Na 23 marca zaplanowano wernisaż wystawy malarstwa Sylwestra Stabryły, artysty pochodzącego z Bieszczad.

Po raz pierwszy podczas Ethniesów zaprezentowany zostanie spektakl - „Kroniki sejneńskie” - przygotowany przez młodzieżowy teatr działający przy Ośrodku Pogranicze w Sejnach.

Odbędą się także warsztaty: dla dzieci do 12. roku życia z Olą Bilińską – będzie można nauczyć się śpiewać piosenkę w języku jidysz (25 marca, w godz. 11.00-12.30); oraz z Genowefą Lenarcik ze śpiewu leśnego (26 marca, w godz. 10.00-12.00). Wstęp na warsztaty jest bezpłatny.

- Na koncerty można przyjść z dziećmi. Na miejscu będą studentki animacji społeczno-kulturalnej UKW, które się pociechami – informuje Dominika Kiss-Orska.