Bydgoszcz Szwalbego 17 sie 2017 | Redaktor
Pierwsza w Polsce konferencja instrumentologiczna w Ostromecku

To będzie pierwsze takie wydarzenie w kraju – w ostromeckim kompleksie pałacowym 11-13 września odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna. Wezmą w niej udział muzycy, technicy budowy instrumentów, a także konserwatorzy fortepianów, muzykolodzy i kulturoznawcy.

Porozmawiajmy o Roku Szwalbego [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 16:10

Andrzej Szwalbe - pamięć i tożsamość [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 15:19

Eksperci przedstawią współczesny stan wiedzy o instrumentach muzycznych w Polsce. Zaprezentują także dorobek środowisk badawczych, omówią potrzeby i problemy poszczególnych dyscyplin, dyskutować będą także na temat wyznaczania dalszych kierunków badań nad instrumentalistyką.

Podczas konferencji wykłady wygłoszą m.in. prof. Beniamin Vogel o polskiej instrumentalistyce, prof. Piotr Dahlig o badaniach nad instrumentami w naszym kraju. Będzie także sporo o konserwacji i renowacji instrumentów, a także o roli fortepianu w kulturze.

W pałacu w Ostromecku znajduje się kolekcja zabytkowych fortepianów. Utworzono ją w 1978 r. z inicjatywy dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbego w odpowiedzi na apel Ośrodka Dokumentacji Zabytków Ministerstwa Kultury i Sztuki o ratowanie zabytkowych fortepianów. Przez wiele lat istniała jako kolekcja Filharmonii Pomorskiej. Następnie przejęta została przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i ulokowana, zgodnie z wizją dyrektora Szwalbego, w kompleksie pałacowym w pobliskim Bydgoszczy Ostromecku.

Kolekcja z Pałacu Starego jest jednym z trzech najważniejszych w Polsce zbiorów instrumentów tego typu. Przypomnijmy, że od niedawna ma ona nową, profesjonalną stronę internetową. Każdy z instrumentów został sfotografowany i dokładnie opisany.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor