Pogoda w Bydgoszczy 20 kwi 08:07 | Redaktor
Nadchodzą zmiany. W Wielkanoc deszcz? To niewykluczone  [POGODA]

W wynikach modeli numerycznych w ciągu ostatnich godzin zaszły znaczne zmiany

Znowu wieje [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 07:45

Xantypa nadchodzi [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:14

Jeszcze wczoraj rano, w modelu WRF, na niedzielę Wielkanocną  przewidywane było jedynie zachmurzenie bez deszczu. W ciągu dnia pojawiła się prognoza opadów, a wieczorem wyliczenia tego modelu znów się zmieniły, wskazując na opady nawet dość obfite. Dziś rano mamy kolejną zmianę — nie widać prognozy deszczu w wynikach modelu dla Bydgoszczy. 

Co więc się dzieje w atmosferze? Przede wszystkim  wyż skandynawski w sposób dość nagły przestaje istnieć; w ciągu jednej doby podzieli się i zaniknie do jutra rana. W procesie tym pojawi się najpierw niewielki niż znad Ukrainy i Białorusi. Pokryje on chmurami wschodnią i południową część kraju. Później, po świętach, nadejdzie potężny i rozległy niż z zachodu. Powstanie wtedy układ — niż na zachodzie, wyż na wschodzie, który — jak być może pamiętamy z wcześniejszych prognoz — może utworzyć „pochylnię” umożliwiającą dalsze ocieplenie. 

We wschodniej Polsce pojawi się też juz dzisiaj deszcz, przesuwający się na zachód. Jednak opady te bedą miały charakter przelotny i lokalny.  Występować będą po trasie przemieszczania się chmur. Rezultat będzie podobny do podlewania gleby konewką, deszcz spadnie w tych jedynie miejscach, nad którymi przejdzei deszczowa chmura. 

Systematyczna prognoza na dwie najbliższe doby dla Bydgoszczy przedstawia się więc następująco: 

Dziś będzie bezchmurnie lub zachmurzenie będzie małe, gdzieniegdzie umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie około 19 stopni (wczoraj było 20,8 stopnia). Wiatr będzie słaby, zmienia kierunek na północny.

W nocy pogodnie, ale zimno. Już dziś rano temperatura spadła do +1,2 stopnia, jutro może być nawet nieco poniżej zera.  

W Wielkanoc zachmurzenie może przejściowo wzrosnąć. U nas opady deszczu są mało prawdopodobne, choć niewykluczone, obszar intensywniejszego deszczu rozciągać się będzie od Warmii i Mazur przez Mazowsze po Podkarpacie. Temperatura maksymalna wyniesie około 18 stopni. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, z kierunków północnych.

W poniedziałek więcej  chmur, silniejszy wiatr i nieco chłodniej — około 15 stopni.  

 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.39, a zajdzie o 19.57. Dzień będzie trwał 14 godzin i 18 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor