Pogoda w Bydgoszczy 20 sie 06:31 | Redaktor
Nadchodzi załamanie [POGODA]

Pogoda zepsuje się około południa. Niebo pokryje się chmurami niemal całkowicie, jednak nie powinno padać

Zbliża się do nas kolejny front chłodny.  Jest on związany z niżem, który znajduje się nad zatoką Fińską. Jak każdy niż na półkuli północnej, obraca on masy powietrza w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i w obrocie tym przynosi właśnie w nasz rejon masę powietrza chłodniejszego, pochodzącego znad północnej Skandynawii.

Modele numeryczne przewidują w związku z tym znaczny wzrost zachmurzenia, ale raczej bez deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie około 25 stopni. W nocy będzie około 15 stopni i jeszcze pochmurno. Jutro powinno się rozpogodzić i ciśnienie wzrośnie. Obecnie jest w Bydgoszczy 761 mm słupka rtęci (1014 hPa).

Dlaczego przejście formu chłodnego powoduje powstanie zachmurzenia? Mechanizm tego zjawiska jest dobrze znany i ciekawy. W pewnym uproszczeniu przebiega to następująco. Chłodne powietrze, które napływa przy ziemi, wymusza podniesienie się dotychczasowych, cieplejszych, a więc lżejszych mas powietrza, w górę. Tam powietrze się ochładza, a zawarta w nim para wodna zaczyna się skraplać, tworząc chmury.

Wiatr będzie dzisiaj coraz silniejszy, z maksymalną prędkością (20 km/h, w porywach do 60 km/h) wiać będzie około 14-tej,  z zachodu. Potem osłabnie.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.37 a zajdzie o 20.05. Dzień będzie trwał 14 godzin i 28 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla   Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor