Pogoda w Bydgoszczy 5 maj 2019 | Redaktor
Ogrodnicy i zimna Zośka się pospieszyli [POGODA]

Wczorajszy deszcz był takim, na jaki czekaliśmy, na jaki czekali rolnicy. W Bydgoszczy i okolicach spadło w ciągu doby około 3 mm wody na metr kwadratowy. Nie była to ulewa, lecz powolny, rzęsisty, a więc wsiąkający w glebę deszcz.

Ciągle pada [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:20

Lipcowy chłód trwa [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 06:54

Potrzeba takiego deszczu o wiele więcej niż przez jedną dobę, ale już poprawia się bilans wody w glebie. W rzekach podniosły się stany wód. 

Wciąż jest zimno. Tkwimy w chłodnej masie powietrza, którą ściągnął do nas niż Werner. Wczoraj w strefie opadów deszczu temperatura nie sięgnęła nawet 10 stopni. W Bydgoszczy było wczoraj  8,2 stopnia, a minimalna temperatura wyniosła 0,3 stopnia.

Wszystko wskazuje na to, że mamy przyspieszone ochłodzenie, które w ludowej meteorologii nazwywa się „trzech ogrodników i zimna Zośka” i rzeczywiście zwykle występuje dość regularnie około połowy maja, zwykle zresztą trwając dłużej niż cztery dni.

Długoterminowy model GFS nieco przyspiesza termin ocieplenia, pierwotnie zaplanowany na piątek, potem przesunięty na czwartek. Obecnie model ten przewiduje ocieplenie do około 15 stopni już na środę. Zła wiadomość jest taka, że zniknęły z tego modelu prognozowane na środę intensywne opady. 

Dziś w Bydgoszczy ma być zachmurzenie umiarkowane, możliwy jest jego wzrost przez konwekcyjne cumulusy. Dzięki działaniu słońca temperatura maksymalna może być nieco wyższa niż wczoraj i wyniesie około 11 stopni. Będzie wiał chłodny, umiarkowany wiatr północny.

Najbliższa, noc ma być pogodna, nadal istnieje ryzyko przygruntowych przymrozków. Będzie to najchłodniejsza noc w tej fazie, którą obecnie mamy.

Jutro znajdziemy się w rozbudowującym się znad Niemiec klinie wyżowym. Pogoda będzie podobna do dzisiejszej — zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane przy temperaturze maksymalnej od 10 do 12 stopni. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.08, a zajdzie o 20.23. Dzień będzie trwał 15 godzin i 17 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor