Psychologia 24 wrz 2017 | Redaktor
Drobny nawyk zmieniający życie

Czy istnieją przepisy na osiągnięcie sukcesu w życiu? Oczywiście, że nie. Gdyby jednak pokusić się o wskazanie jednego drobnego nawyku popychającego nas w rozwoju, byłoby to pytanie: „Czego mnie to nauczyło?”. Pytanie to jest ważne, ponieważ nawet w bardzo trudnej sytuacji pomaga działać i uniknąć rozczulania się nad sobą.

Jak najefektywniej wcielić to w życie? Zacznij nosić ze sobą mały notatnik i zaraz po ważnym spotkaniu, wykładzie, lekturze książki czy innym znaczącym wydarzeniu poświęć 30 sekund na spisanie kluczowych punktów i wniosków.

Kilka praktycznych wskazówek

Pamiętaj, by notatkę zrobić zaraz po wydarzeniu, nie kilka godzin po. Z upływem czasu mogą umknąć ci, rzeczy, które najbardziej przyciągnęły uwagę, pewne istotne w danym momencie szczegóły. Nie chodzi tu o robienie obszernych notatek. Jeśli np. spisywałeś najważniejsze punkty książki, to i tak po jej zakończeniu zrób 30-sekundowe podsumowanie. To coś innego niż robienie notatek, raczej błyskawiczna refleksja, wnioski. To trudniejsze niż się wydaje. Chodzi o znalezienie kluczowych, najważniejszych punktów. Pocieszające jest z kolei to, że robienie podsumowań odpowiadających na pytanie „czego mnie to nauczyło” staje się z czasem coraz łatwiejsze, coraz bardziej nawykowe.
Uważaj na detale. Gdy zaczynasz zbyt szczegółowo opisywać sytuację, zamiast zgrabnego podsumowanie otrzymujesz rozprawkę, do której i tak nigdy więcej nie zajrzysz.

Efekty 30-sekundowych podsumowań

Nauczysz się zadawania trafniejszych pytań, uważniejszego słuchania, czytania. Już w czasie danego wydarzenia zaczniesz zwracać uwagę na kluczowe punkty. Dzięki temu możesz stać się osobą cenioną za umiejętność wychwytywanie istoty problemu.

Będziesz w stanie lepiej pomagać innym. Dotyczy to szczególnie spotkań. Podczas dyskusji z ludźmi kluczowe bywają rzeczy, na które dotąd nie zwracaliśmy uwagi, na przykład emocje wyrażane mową ciała. Jeżeli odczytasz ją prawidłowo, możesz dowiedzieć się, że „szef nie był zachwycony tym pomysłem” i będziesz mógł efektywniej zaplanować dalsze działania.

Zaczniesz zauważać, jak wiele sytuacji wzbogaca cię, będziesz pełniej przeżywać swoje życie. Jedyne, czego potrzeba, to mały, mieszczący się np. w kieszeni, notatnik, długopis i pół minuty, kilka razy dziennie.

 

Bogna Białecka, psycholog

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor