Psychologia 16 kwi 2017 | Redaktor
Pięć języków miłości

Gary Chapman, autor bestsellerowych poradników, terapeuta par w kryzysie, najbardziej znany jest z prostego, a rewolucyjnego odkrycia: wiele problemów małżeńskich nie bierze się z braku miłości, a z tego, że nie czujemy się kochani. Być może druga osoba okazuje miłość w inny sposób, niż oczekujemy?

Chapman odkrył, że istnieje aż pięć języków miłości, czyli sposobów jej okazywania. Warto zastanowić się – kiedy się czuję kochana/ kochany? Jaki sposób okazywania miłości jest mi najbliższy? Drugie ważne pytanie to – kiedy mój mąż (moja żona) czuje, że okazuję miłość? Być może całe życie przemawiałeś np. językiem darów, a druga osoba oczekiwała języka czasu wysokiej jakości? Oto krótka charakterystyka.

Podarunek


Miłość można wyrazić podarunkiem, ale nie należy tego mylić z materializmem. W darze jako wyrazie miłości ważny jest fakt, iż został przemyślany, ważny jest wysiłek włożony w jego zdobycie czy przygotowanie, nie jego wartość materialna. Idealny podarunek zawiera przekaz: znam Ciebie, wiem, co cenisz, co lubisz, czego potrzebujesz, troszczę się o Ciebie. Gdy mąż daje różę uwielbiającej kwiaty żonie – to jest to! Gdy żona kupi mężowi jego ulubiony dezodorant – to jest właśnie to!

Słowa miłości


Słowa czasem są ważniejsze od czynów! Dla osoby, u której dominuje ten sposób doświadczania miłości, najwięcej radości przynoszą niespodziewane, szczere komplementy i słowa uznania. Ważne jest nie tylko mówienie takiej osobie, że się ją kocha, lecz pochwały, komplementy. Chapman doradza, że jeśli nie jesteśmy zbyt wygadani i mamy problem ze znalezieniem odpowiednich słów, można sięgać po cytaty z poezji lub nawet... filmów romantycznych czy seriali.

Jestem tu tylko dla Ciebie


W czasie wysokiej jakości chodzi nie tylko o bycie razem, lecz o wspólne rozmowy, wspólne działania. Nie jest czasem wysokiej jakości wspólne oglądanie telewizji, choć może nim być posiłek – pod warunkiem, że wyłączyliśmy telewizor i telefony i naprawdę ze sobą rozmawiamy. Ważna jest przy tym uwaga poświęcona drugiej osobie, prawdziwe, pełne jej słuchanie.

Dar służby


Czy umycie naczyń może być wyrazem miłości? Oczywiście. Pamiętam anegdotę o zdobywcy radiowej nagrody za najpiękniejsze słowa o miłości. Było to zdanie wypowiedziane przez młodego ojca do żony w środku nocy: „Nie wstawaj, ja je nakarmię”. Dlatego Chapman podkreśla, jak ważne mogą być działania w służbie – drugiej osobie. Obecnie brzmi to politycznie niepoprawnie. Dlatego zwracam uwagę, że postawa służby dotyczy obu małżonków. Żona przygotowuje mężowi kanapkę do pracy, on jej przynosi śniadanko do łóżka, to ten rodzaj wzajemności.

Kontakt fizyczny, czułość


Nie chodzi przy tym wyłącznie o zbliżenie intymne. Osoby u których dominuje ten sposób wyrażania miłości, lubią być dotykane. Trzymanie się za ręce, przytulenie, fizyczna obecność, czułe poklepanie po ramieniu... Dotyk ten nie musi mieć podtekstu seksualnego. Czuły kontakt fizyczny jest ważnym sposobem okazywania czułości, zaufania i buduje poczucie bezpieczeństwa i więzi w związku.

Jaki jest Twój dominujący język miłości? Kiedy czujesz się kochany? Kiedy inni członkowie Twojej rodziny czują się kochani? Warto to odkryć. Chapman twierdzi, że zna małżeństwa, które dzięki tym prostym pytaniom wyszły z potężnych kryzysów.

Bogna Białecka, psycholog

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor