Styl życia 25 lis 2017 | Andrzej Pawełczak
W Brzozie uczą, bawią i integrują

fot. materiały stowarzyszenia

Bezpłatne korepetycje, zabawy czy zajęcia sportowe dla dzieci, dla dorosłych – prelekcje, kiermasze, kawiarenka, rajdy rowerowe – to wszystko propozycje Katolickiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Sportowego dla mieszkańców Brzozy.

Stowarzyszenie powstało zaledwie rok temu, a udało mu się swoimi pomysłami i zaangażowaniem zarazić wielu mieszkańców. – Naszym celem jest działanie na rzecz lokalnej społeczności, parafii. Chcemy rozwijać zainteresowania dzieci i młodzieży, ale także osób starszych. To działania edukacyjne, z zakresu szeroko pojętej kultury i sportu, ale też budowania naszej tożsamości. Wszystko jest osadzone w wartościach chrześcijańskich – podkreśla szef stowarzyszenia Jan Paprocki.

Co w ciągu tego roku udało się już zrobić? W każdą sobotę w godz. 11.00–13.00 odbywają się bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci. Obecnie bierze w nich udział kilkanaścioro najmłodszych mieszkańców Brzozy. Organizacją tych zajęć zajmuje się Danuta Dojs.

Stowarzyszenie zorganizowało w ubiegłym roku zimowisko dla dzieci, latem były wycieczki m.in. na Mazury.

Podejmowane są także inicjatywy z myślą o dorosłych. Jan Paprocki zaprasza mieszkańców 24 listopada do parafii na godz. 19.00 na prelekcję na temat działającego w okolicach Brzozy w 1945 roku oddziału Świerki II. – Niewielu mieszkańców wie, że właśnie w naszej okolicy walczył oddział żołnierzy niezłomnych – mówi szef stowarzyszenia.

Pomyślano też o osobach starszych. – Na razie czynna jest kawiarenka, w której seniorzy w każdą środę mogą się spotykać. Zależy nam, aby ludzie starsi nie czuli się samotni – mówi Jan Paprocki. Osobą, która zabiega o aktywizację seniorów, jest Grażyna Karaczewska.

Stowarzyszenie dba także o sportowe pasje mieszkańców. – Postawiliśmy sobie wyzwanie, aby zagospodarować teren przy parafii, mieszczący się między szkołą a kościołem, i zorganizować tam boisko i plac, na którym odbywałyby się festyny.

Latem utworzono tu boisko do piłki plażowej. Wspólnym wysiłkiem i dzięki wsparciu sponsora udało się też „powiększyć” nieco miejscową górkę, zwaną Kozakiem. Dzięki temu dzieci będą mogły, kiedy spadnie śnieg, bezpiecznie zjeżdżać na sankach. Dzięki pomocy OSP w Brzozie będzie też lodowisko.

Inne inicjatywy stowarzyszenia to m.in. konkursy na wieńce adwentowe, kiermasze świąteczne przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, a także rajdy rowerowe, integrujące mieszkańców. Jedną z ważniejszych akcji był udział latem w ogólnopolskim konkursie „odLOTTOwa jazda z OSHEE”, w który zaangażowało się aż

534 rowerzystów z Brzozy i okolic. Jeździli po okolicy i „zbierali” kilometry za pośrednictwem aplikacji Endomondo. W konkursie można było zdobyć 150 tys. zł na realizację wybranego projektu, w przypadku Brzozy miała to być budowa wielofunkcyjnego boiska przy kościele.

– Ostatecznie zajęliśmy13. miejsce, a tylko cztery pierwsze organizacje otrzymywały dofinansowanie, ale nastąpiło dużo pozytywnych zjawisk – zorganizowaliśmy kilka wspólnych rajdów i spotkań – opowiada Jan Paprocki. – Przede wszystkim jednak udział w akcji spowodował, że na nowo odkryliśmy miejsce urodzenia błogosławionego Czesława Jóźwiaka w środku lasu, w dawnym Łażynie.

– Wszystkie działania podejmujemy społecznie. W każdą inicjatywę udaje nam się zaangażować około 30–40 osób, wszystkich naprawdę nie sposób wymienić. A planów mamy jeszcze wiele – zapowiada szef stowarzyszenia.