Styl życia 6 lip 2017 | Magdalena Liczkowska
W wakacje warto pójść do pracy

Wakacyjna jest doskonałym sposobem nie tylko na zarobienie pieniędzy, ale także na zdobycie pierwszych zawodowych doświadczeń/ fot. archiwum

Młodzi chcą pracować. Zwłaszcza teraz, gdy świadectwo ukończenia kolejnej klasy mają już w garści lub właśnie zdali ostatni egzamin w sesji. Jakich ofert szukać, aby zarobić przez kilka tygodni na wymarzone wakacje lub podreperować napięty studencki budżet?

Możliwości jest wiele. Gdy etatowi pracownicy firm korzystają z urlopów, osoby chcące podjąć pracę tymczasową są szczególnie poszukiwane przez pracodawców. Młodzież planująca zatrudnić się na wakacje ma do wyboru np. zbiór owoców, pracę w sektorze usługowym – jako kelner lub ekspedient – wykładanie towarów w markecie czy pracę na produkcji.

Dużą popularnością cieszą się także zarobkowe wyjazdy w okresie wakacyjnym do miejscowości wypoczynkowych. I tutaj opcji jest sporo – można zatrudnić się w sezonowych restauracjach, sklepikach z pamiątkami, zajmować się sprzątaniem w hotelach lub pensjonatach. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie tylko chcą dorobić, ale także zmienić otoczenie i poznać nowych ludzi. Przy tego rodzaju pracy bardzo często nocleg jest zapewniony przez pracodawcę, dlatego taki sposób na spędzenie wakacji może być połączeniem pracy i wypoczynku z dala od domu.

Sezonową pracę dla studentów oferują biura karier poszczególnych bydgoskich uczelni. – Mamy zarówno oferty pracy stałej, jak i ogłoszenia dotyczące pracy tymczasowej, typowo wakacyjnej. Jest to najczęściej praca dla pedagogów, animatorów zabaw, wychowawców kolonijnych, a dla studentów wychowania fizycznego praca na obozach sportowych – mówi Kinga Perczyńska z Biura Karier UKW. – Proponujemy także stanowiska niewymagające szczególnych kwalifikacji, związane z większym zapotrzebowaniem na pracowników w sezonie turystycznym, jak np. obsługa w hotelach i gastronomii.

Oprócz najprostszej i często najskuteczniejszej metody na znalezienie wakacyjnej pracy jaką jest skorzystanie z internetowych serwisów przedstawiających oferty pracy, młodzi ludzie często szukają zatrudnienia w stacjonarnych agencjach pracy tymczasowej. – Widzimy duże zainteresowanie pracą sezonową, szczególnie ze strony studentów oraz osób, które właśnie zdały maturę. Młodzież jest zainteresowana pracą przy wykładaniu towarów, pracą w magazynach oraz na produkcji – informuje Anna Kujaczyńska z agencji pracy tymczasowej GP People.

Internet i biura pośrednictwa pracy to dobry sposób, aby znaleźć zatrudnienie z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeżeli jednak komuś zależy na czasie, może szukać pracy bezpośrednio – chodząc od drzwi do drzwi lokali usługowych, firm czy sklepów. Szczególnie w nadmorskich miejscowościach czasami wystarczy poświecić kilka godzin i przejść się „po mieście” z plikiem CV, aby od ręki znaleźć pracę.

Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na znalezienie wakacyjnej pracy jest skorzystanie z oferty Ochotniczych Hufców Pracy. – Jako Młodzieżowe Biuro Pracy świadczymy usługi dla osób od 15 do 25 roku życia. Młodzież ucząca się i osoby bezrobotne w tym przedziale wiekowym mogą skorzystać z naszej oferty obejmującej krótkoterminowe zatrudnienie, np. podczas prac inwentaryzacyjnych, wykładania towaru i prostych prac produkcyjnych – mówi Anna Wysocka z Młodzieżowego Biura Pracy Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy.

Przy tego rodzaju pracy sezonowej minimalna stawka godzinowa wynosi obecnie 13 zł brutto. Na co dzień współpracujemy z bazą lokalnych pracodawców oraz przedsiębiorców w województwach ościennych, a w sezonowych ofertach pracy duży udział mają nasze jednostki lokalne, jak Golub-Dobrzyń, Brodnica, Wąbrzeźno, Chełmno, Grudziądz, które pośredniczą szczególnie w ofertach dotyczących sezonowych zbiorów warzyw i owoców. W lipcu rozpoczynamy akcję „Lato”, podczas której będziemy organizować giełdy pracy, a także pośredniczyć przy ofertach w ramach programu „Eures” obejmującego oferty pracy za granicą. Aby skorzystać z możliwości, jakie oferujemy, wystarczy się do nas zgłosić za pośrednictwem strony internetowej i wypełnić ankietę osoby poszukującej pracy. Oczywiście, jako jednostka budżetowa, wszystkie te usługi świadczymy bezpłatnie – mówi Anna Wysocka.

Niezależnie od sposobu znalezienia pracy, przed jej podjęciem zawsze należy dokładnie przeczytać umowę i nie podpisywać jej, jeżeli którykolwiek z punktów budzi wątpliwości. Warto także ustalić moment wypłaty wynagrodzenia i jego formę. Przede wszystkim jednak nie należy się obawiać podjęcia wakacyjnej pracy, nawet na stanowisku niezwiązanym z przyszłym zawodem czy kierunkiem studiów. To doświadczenie pozwala młodemu człowiekowi nie tylko zdobyć nowe umiejętności i płynniej wejść na rynek pracy po zakończeniu edukacji, ale i dobrze wygląda w oczach przyszłego pracodawcy.

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR