Wydarzenia 13 lis 2017 | Magdalena Liczkowska
Akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” z bydgoskim wsparciem

Akcja „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” prowadzona jest przez Fundację Polskich Wartości od czterech lat. W tej edycji, w regionie inicjatywę wesprze poseł Ewa Kozanecka, radny Rady Miasta Bydgoszczy Mirosław Jamroży oraz oddział Inowrocławski NSZZ „Solidarność”.

Dotychczas wartość łącznej pomocy zorganizowanej dzięki akcji to ok. pół miliona złotych. Dary, które trafiły na Boże Narodzenie do Polaków na Kresach to m.in. żywność, słodycze, artykuły pierwszej potrzeby, chemia gospodarcza, książki czy przybory szkolne.

– Im więcej nas będzie, tym więcej pomocy będzie można zawieźć. Myślę, że przy pomocy pani poseł Ewy Kozaneckiej, rozwiniemy skrzydła na terenie Bydgoszczy i okolic. Cieszę się, że możemy działać w szerszym zakresie – mówi Wojciech Woźniak, prezes zarządu Fundacji Polskich Wartości.

Organizatorzy zachęcają do włączenia się w działanie, ponieważ – jak tłumaczą – potrzeby Polaków na Wileńszczyźnie są duże, a wolontariuszy wciąż brakuje.

– W akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” braliśmy udział już wcześniej jako osoby prywatne, a w tej chwili włączamy się formalnie. Udostępniamy zespół ds. pomocy, ludzi, którzy w tym zespole pracują, wszelkie pomieszczenia, zaplecze logistyczne i zapraszamy serdecznie do współpracy. Chcemy tę akcję rozszerzyć najbardziej jak to jest możliwe. Apelujemy o to, aby jak najwięcej osób chciało podjąć współpracę – zachęca do wzięcia udziału w przedsięwzięciu poseł Ewa Kozanecka.

Inicjatywę wspiera wiele polskich miast. W ubiegłym roku udało się zawieźć na Wileńszczyznę 15 ton darów. Oprócz 1500 paczek z produktami spożywczymi, Polakom dostarczono także paczki z chemią, książkami i artykułami szkolnymi przeznaczone do polskich ośrodków – szkół podstawowych, kościołów i domów kultury.

– Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się zawieźć jeszcze więcej darów do naszych rodaków, którzy tam mieszkają. Te potrzeby są bardzo duże – wiele lat o nich zapominano, a my chcemy ten czas w jakiś sposób zrekompensować i pokazać im, że ojczyzna o nich pamięta – zapowiada Łukasz Szełemej, wiceprzewodniczący zarządu Fundacji Polskich Wartości.

Jak przyłączyć się do akcji? Do punktów zbiórki darów można przynosić artykuły spożywcze o długim terminie ważności i słodycze. Można też wpłacać środki na konto Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z dopiskiem „Kresy”. Wszystkie szczegóły i numer konta znajdują się na stronach www.polskiewartosci.pl oraz www.rodakomnakresach.pl. Inicjatywę „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” wspiera Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR