Wydarzenia 27 kwi 2017 | Andrzej Pawełczak
Blisko 10 milionów na budżet obywatelski

Dzisiaj (27 kwietnia) rozpoczyna się nowa edycja Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na nowe projekty zgłoszone przez mieszkańców przeznaczona została kwota 9 milionów 858 tysięcy złotych.

Swoje pomysły na osiedlowe inwestycje mieszkańcy będą mogli zgłaszać do 31 maja elektronicznie na stronie internetowej www.bdgbo.pl lub w formie papierowej, wrzucając wypełnione formularze do urn w ratuszu oraz w blisko stu szkołach i placówkach oświatowych na terenie Bydgoszczy.

 - W tej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego mamy kilka nowości. Wydłużony został okres składania projektów do 31 maja. Nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o liczbę zgłaszanych projektów. W poprzedniej edycji jeden mieszkaniec mógł zgłosić maksymalnie trzy projekty. Jest też możliwość głosowania do kwoty przeznaczonej na osiedle, a nie jak dotychczas, że mieszkańcy wybierali do realizacji tylko jeden projekt. Środki dla każdego osiedla wynoszą co najmniej 70 tysięcy złotych – mówi Michał Sztybel, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

Aby zgłosić projekt, należy w formularzu podać: nazwę zadania, lokalizację, szacunkowy koszt, opis zadania, imię i nazwisko , podpis i numer PESEL. - Przed zgłoszeniem projektu warto sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce inwestycji należy do miasta – niezmienną bowiem zasadą budżetu obywatelskiego jest realizowanie inwestycji wyłącznie na miejskich terenach. Pomocna będzie mapka, którą również można znaleźć na stronie poświęconej BBO. Na stronie zamieszczona jest także lista miejsc, gdzie będę znajdowały się urny, do których będzie można wrzucać formularze   – dodaje Michał Sztybel.

Wszystkie zgłoszone pomysły będą weryfikowane do 16 września. Do 9 września swoje opinie muszą przekazać rady osiedli. Głosować na projekty odbywać się będzie przez cały październik.

W dotychczasowych edycjach BBO najczęściej zgłaszano modernizację lub budowę placów zabaw, siłowni zewnętrznych, parkingów, chodników, zagospodarowanie skwerów. W sumie do realizacji trafiło ponad 300 projektów, 40 w wyniku ubiegłorocznego głosowania.