Wydarzenia 24 sie 2017 | Wojciech Bielawa
Bydgoszcz przystępuje do programu Mieszkanie Plus

Przykładowa wizualizacja budynku zbudowanego w ramach programu Mieszkanie Plus

Bydgoszcz zgłosiła pierwszą nieruchomość do programu rządowego Mieszkanie Plus. W Fordonie na działce o powierzchni ponad 1,5 ha powstanie około 200 mieszkań.

W Fordonie powstaną pierwsze lokale, budowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

- 24 sierpnia 2017 roku przekazano do Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości dokumentację, która wskazuje kompleks gminnych działek budowlanych przeznaczonych na potrzeby programu. Działki położone są w Fordonie w okolicy ul. Wyzwolenia - Gryfa Pomorskiego - Ostromeckiej, o łącznej powierzchni ponad 1,5 hektara. Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Może na nich powstać około 200 mieszkań – czytamy w komunikacie Biuro Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Nie wiadomo, kiedy mieszkania zostaną oddane do użytku. Prawdopodobnie nie wcześniej niż na przełomie 2018/19 roku. Ratusz poinformował natomiast, że jeśli założenia programu zostaną wykonane, nie wyklucza możliwości inwestowania na innych terenach należących do miasta. Program Mieszkanie Plus z ramienia Urzędu Miasta koordynuje Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

 

Mieszkanie Plus w pigułce

Mieszkanie Plus to program, który ma być odpowiedzią na mieszkaniowe problemy Polaków. PiS zapowiadał jego realizację w ostatniej kampanii wyborczej. Rząd zamierza poprzez program wspierać osoby, których sytuacja materialna jest trudna Mieszkanie Plus ma pomóc przede wszystkim tym, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej. Rząd szacuje, że dotyczy to nawet 40 proc. Polaków. Program nie będzie miał jednych żadnych ograniczeń. Wniosek o mieszkanie może złożyć każdy, niezależnie od wieku, stanu cywilnego czy ilości dzieci. W pierwszej kolejności lokale otrzymają jednak rodziny wielodzietne.

Większość lokali budowanych w ramach Mieszkania Plus będzie miało powierzchnię od 45 do 75 metrów kwadratowych. 80 procent mieszkań będzie miało dwa lub trzy pokoje, a 20 procent trzy lub cztery. Koszt budowy ma być nie większy niż 3 tys zł/ mkw. Najemcy będą mieli do wyboru dwie opcje – wynajmu oraz wynajmu z wykupem mieszkania. Po około 30 latach spłacania, zostaną właścicielami nieruchomości. W pierwszy przypadku czynsze będą wynosić nie mniej niż 10 zł za mkw., a w przypadku opcji wynajmu z wykupem – nawet ok. 20 złotych.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący