Wydarzenia 21 kwi 2017 | Redaktor
Bydgoszcz włączyła się do rowerowej rywalizacji

Bydgoszcz po raz drugi zgłosiła swój udział w European Cycling Challenge 2017. W tym roku wraz gminami i powiatami należącymi do Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz chcemy wywalczyć podium.

Europejska Rywalizacja Rowerowa (European Cycling Challenge) – ECC 2017 to wyzwanie między europejskimi miastami – zwycięzcą rywalizacji jest miasto, którego zespół „wykręci” największą liczbę kilometrów. Tegoroczna edycja odbędzie się 1-31 maja.

Rywalizacja jest otwarta dla każdego mieszkańca. Liczą się podróże, w których rower może zastąpić inny środek transportu (np. samochód, motorower, komunikację zbiorową) w trakcie dojazdów do i z pracy, szkoły, kina, sklepu, itd. oraz wszelkich rowerowych wycieczek rekreacyjnych. W rywalizacji nie są natomiast brane pod uwagę przejazdy w celach sportowych. W związku z tym do rywalizacji nie są liczone przejazdy o średniej prędkości większej niż 30 km/h oraz jednocześnie o maksymalnej prędkości większej niż 45 km/h. To samo dotyczy jednorazowych przejazdów dłuższych niż 35 kilometrów.

- W ubiegłym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w rowerowej rywalizacji. Ostatecznie uplasowaliśmy się w czołówce, zajmując wysokie, szóste miejsce. W tym roku zatem stawiamy sobie poprzeczkę wyżej i chcemy zmieścić się na „pudle”. Otrzymaliśmy zgodę organizatora rywalizacji, aby wystartować w tym roku jako Metropolia Bydgoszcz, dlatego do naszej drużyny zapraszamy nie tylko bydgoszczan, ale również mieszkańców okolic. Razem z pewnością uzyskamy doskonały wynik – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Na tych, którzy „wykręcą” dla Bydgoszczy najlepsze wyniki, czekają nagrody. Do rywalizacji mogą włączyć się szkoły, zakłady prasy, media oraz poszczególne gminy zrzeszone w Metropolii Bydgoszcz (miasto Bydgoszcz zostało wyłączone z rywalizacji w tej kategorii).

W nakręcaniu kilometrów pomogą liczne happeningi i wspólne przejazdy. – Podobnie jak w ubiegłym roku, również teraz Bydgoska Masa Krytyczna będzie organizować rowerowe wyprawy. Zapraszamy już 1 maja na Stary Rynek. Stąd wyruszymy razem do Ostromecka. Przejazd zakończymy wspólnym piknikiem z grillem, na który zaprasza miasto Bydgoszcz. Będzie to jednocześnie inauguracja rowerowej rywalizacji – mówi Sebastian Nowak.

Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza w każdą sobotę maja – oprócz 6 maja. Również organizatorzy zawodów rowerowych, Bydgoszcz Cycling Challenge, które odbędą się 28 maja na Trasie Uniwersyteckiej, zapraszają – w ramach treningów – do wspólnego kręcenia wyniku. Przyjazdy z uczestnikami BCC w każdą niedzielę – oprócz 28 maja – początek również zawsze na Starym Rynku.
Specjalnie dla rowerzystów rywalizujących w ECC na Starym Mieście zaparkowany zostanie bus, w którym działać będzie serwis rowerowy.

ECC zainicjowało w 2012 roku włoskie miasto Bolonia. W 2015 i 2016 r. rywalizację miast wygrał Gdańsk – 828.000 km przejechanych kilometrów w ubiegłym roku, co daje wynik 1750 km na 1000 mieszkańców. Bydgoszcz w swoim debiucie zajęła 6. miejsce (171.924 km) na 52 miasta z 17 europejskich państw biorących udział w ubiegłorocznej rywalizacji. W sumie 46.000 rowerzystów przejechało 4 miliony kilometrów.

Materiał Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor