Wydarzenia 4 paź 2017 | Redaktor
Dzień NATO w Bydgoszczy

Pokazy sprzętu wojskowego, musztry paradnej, a także koncerty i wiele atrakcji dla mieszkańców – 14 października na Wyspie Młyńskiej odbędzie się uroczysty Dzień NATO w Bydgoszczy.

Głównym celem imprezy jest podkreślenie pozycji Bydgoszczy na mapie funkcjonalnych i administracyjnych centrów wojskowych – w szczególności niekwestionowanej roli polskiej stolicy NATO, z lokalizacją aż czterech jednostek Paktu Północnoatlantyckiego.

Doskonałą okazją dla zorganizowania Dnia NATO w Bydgoszczy stał się przejazd przez miasto międzynarodowej batalionowej grupy bojowej (battle group), przybywającej do Polski w ramach sojuszniczej operacji NATO o nazwie „Wzmocniona Wysunięta Obecność” („Enhanced Forward Presence”).

W ramach Dnia NATO pokazy sprzętu i ekspozycje wyposażenia wojskowego przygotują m.in. reprezentanci wojsk amerykańskich i brytyjskich. Żołnierze USA pochodzą z 2 Pułku Kawalerii (2nd Cavalry Regiment) stacjonującego na co dzień w Niemczech.

Pokażą m.in. pojazdy opancerzone typu Striker, w różnych wersjach. Żołnierze angielscy pochodzą z Pułku Lekkich Dragonów (Light Dragoons Regiment), brytyjskiej jednostki rozpoznawczej. Zaprezentują m.in. lekkie pojazdy rozpoznawcze typu Coyote i Jackal.

Festyn rozpocznie krótka część oficjalna. W programie głównymi atrakcjami będą występy orkiestr oraz prezentacje przygotowane przez lokalne instytucje kultury, jednostki oświatowe i służby mundurowe, w tym pokazy musztry paradnej.

W Dniu NATO w Bydgoszczy odbędzie się także bieg na orientację „NATO Race”, mający na celu zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem paktu oraz obecności wojsk Sojuszu w Polsce.

Z nabrzeży Brdy kibicować można będzie natomiast aż dziewięciu drużynom konkurującym w wyścigach smoczych łodzi.

Bieg na orientację „NATO Race” (z punktami kontrolnymi zlokalizowanymi m.in. w ważnych miejscach militarnej mapy Bydgoszczy) rozpocznie się o godzinie 9.00. Na godzinę 11.00 zaplanowano na scenie na Wyspie Młyńskiej powitanie gości przez władze miasta, dowódców jednostek NATO oraz reprezentantów goszczących w Bydgoszczy wojsk amerykańskich i brytyjskich. Dzień NATO potrwa do godziny 17.00.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor