Wydarzenia 10 cze 2017 | Marta Kocoń
Głoszę i już! Rozpoczyna się V Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy

Marsz dla Życia i Rodziny, rekolekcje księdza Rafała Jarosiewicza – znanego z inicjatywy „Jezus na stadionie” – koncerty, ewangelizacja uliczna i milczący marsz mężczyzn znajdą się w programie V Tygodnia Ewangelizacji Bydgoszczy. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Głoszę i już!”.

Hasło nawiązuje do motta tegorocznego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Lapidarne – i nieco prowokacyjne – „i już” jest obecne w haśle od pierwszej edycji TEB. – Chodzi o pokazanie, że z Ewangelią można wejść w przestrzeń publiczną. Niektórym wydaje się, że wiara to prywatna sprawa, a tymczasem można się nią dzielić, trzeba tylko chcieć – mówi Marek Dłuski ze Szkoły Nowej Ewangelizacji, koordynator wydarzenia.

Poza głównymi organizatorami – bydgoską SNE i Diakonią Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie – w TEB zaangażowane są wspólnoty i ruchy z całej Bydgoszczy, m.in. Odnowa w Duchu Świętym, Wspólnota Nowe Przymierze, Ogród Chwały, Młodzież Misjonarska. TEB spaja podejmowane przez nie inicjatywy.

Czas na rodzinę

Tegoroczny Tydzień Ewangelizacji rozpocznie się Marszem dla Życia i Rodziny. 11 czerwca o godz. 14.00 wyruszy on spod katedry i przyjedzie ulicami: Mostową, Focha, Gdańską, al. Mickiewicza, al. Ossolińskich, Szymanowskiego do bazyliki św. Wincentego à Paulo, gdzie odbędzie się rodzinny piknik. Ideą pochodu jest radosna i kolorowa afirmacja życia. – Wydawałoby się, że życie nie potrzebuje promocji, obrony.

Okazuje się jednak, że trzeba mówić, że jest ono wartością, że trwa od poczęcia do naturalnej śmierci, bo część ludzi myśli inaczej – mówi Marek Piątkowski, współorganizator marszu. – Chcemy do nich dotrzeć, pokazać, że życie jest najważniejsze – bo kto zabija choćby jedno dziecko, ten zabija cały świat.

W ubiegłym roku w bydgoskim pochodzie wzięło udział ok. 7 tysięcy uczestników. – Przychodzą całe rodziny, ci, którym bliskie są wartości promowane przez marsz, którzy cieszą się, że mają dzieci – opowiada Regina Piątkowska. – Chcemy zarażać naszą radością innych, tych, którzy zastanawiają się, czy w dzisiejszych czasach warto zakładać rodzinę.

Tym razem wszystkim marszom w Polsce towarzyszy hasło „Czas na rodzinę”. – Więzi buduje się dzięki temu, że jesteśmy razem – podkreślają państwo Piątkowscy. – Dlatego potrzebny jest spędzany wspólnie czas.
Każdy z uczestników otrzyma czerwone serce z papieru, w które będzie mógł wkleić zdjęcie swojej rodziny – na znak, że rodzina to miłość.

Jak co roku, pochód uatrakcyjnią szczudlarze – młodzież z Fordonu przebrana w bajkowe stroje. Barwnemu przejściu będą towarzyszyć także bańki mydlane i muzyka; pochód z platformy samochodowej poprowadzi wodzirej Maciej Białka.

3-kilometrowy spacer z katedry do bazyliki może być męczący zwłaszcza dla najmłodszych, dlatego u celu będzie czekało bezpłatne ciasto i napoje. Dzieci będą miały także dużo okazji do zabawy – wśród atrakcji znajdzie się malowanie buziek, tworzenie balonikowych postaci i park rozrywki Tomka Białkowskiego.
Na placu za bazyliką będzie można również oddać krew i zostać potencjalnym dawcą szpiku.

Festiwal Nowe Spojrzenie
Jeszcze w trakcie pikniku rodzinnego na parkingu za bazyliką rozpocznie się Festiwal Nowe Spojrzenie. Odbywa się co roku, od 2012 r. – gościli już na nim m.in. Arka Noego, Luxtorpeda, T.Love, Mesajah czy Raz Dwa Trzy. – FNS tworzą młodzi ludzie – chcą pokazać, że „wierzący” to normalny człowiek, który ma swoje pasje, np. muzykę, i może je realizować – mówi Karolina Szeliga, odpowiedzialna za kontakt z mediami. – Osoby wierzące często kojarzą się ze smutasami. Festiwal ma obalać ten stereotyp, pokazywać, że potrafimy się bawić – wyjaśnia rzeczniczka.

Zakres muzyczny tegorocznej edycji jest bardzo szeroki: od soulu/funky (12 kamieni), poprzez rock (Cuba de Zoo) i rap (TAU) do reggae. Gwiazdą wieczoru będą Maleo Reggae Rockers i Panny Wyklęte.
Początek koncertów ok. godz. 17.00. Podczas festiwalu będzie także okazja wejścia na kopułę bazyliki.

Koncert na Wyspie Młyńskiej

Centralny punkt TEB także jest związany z muzyką, choć zupełnie innego gatunku. W środę 14 czerwca, w wigilię Bożego Ciała, odbędzie się uwielbieniowy koncert na Wyspie Młyńskiej. Do występu przygotowywały uczestników Gospelowe Warsztaty Uwielbienia, które miesiąc temu poprowadziła Zuzanna Pradela, „Gospel mama”.

Koncert zaśpiewa minimum 50-osobowa schola, zagrają też profesjonalni muzycy, w tym kwartet smyczkowy. Chodzi jednak nie tylko o piękno wykonania, ale i o modlitwę – i dotarcie do szerokiego grona odbiorców.

Koncert od strony modlitewnej będzie animował ks. Rafał Jarosiewicz wraz z zespołem. Kapłan z Koszalina poprowadzi wcześniej rekolekcje w kościele Świętej Trójcy (12–14 czerwca, godz. 18.00). Jest znany m.in. z takich inicjatyw jak mobilny konfesjonał (furgonetka z konfesjonałem), SMS z nieba (aplikacja z fragmentami czytań z dnia i komentarzem) czy „Jezus na stadionie” (spotkanie uwielbieniowe na Stadionie Narodowym).

Rekolekcjom w parafii Świętej Trójcy będą towarzyszyły też warsztaty ewangelizacji. – Żeby ewangelizować, trzeba samemu być zewangelizowanym. Za to odpowiadają rekolekcje, ale mamy nadzieję, że niektóre osoby po rekolekcjach będą chciały pójść o krok dalej, dowiedzieć się, jak rozmawiać o Bogu, jak Go głosić – wyjaśnia Marek Dłuski.
Zarówno rekolekcje, jak i warsztaty mają formę otwartą – nie potrzeba wcześniejszych zgłoszeń.

Kościół to też mężczyźni
Jednym z ostatnich wydarzeń TEB będzie milczący marsz mężczyzn za Jezusem w Najświętszym Sakramencie, który w piątek 16 czerwca o godz. 20.00 wyruszy z kościoła garnizonowego (rondo Bernardyńskie) i skieruje się do katedry. Marsz ma pokazać, że wbrew obiegowym opiniom mężczyźni są w Kościele żywo obecni. – To forma świadectwa, że dla nas najważniejszy jest Jezus, za którym idziemy, z którym się utożsamiamy – tłumaczy Marek Dłuski. – Milczenie i skupienie silnie kontrastuje z gwarem miasta.

TEB to także pielgrzymka osób niepełnosprawnych, adoracje czy całodzienne publiczne czytanie Pisma świętego – wszystkie inicjatywy pokazują różnorodność Kościoła, a łączy je „ewangelizacyjny” charakter.
– Podczas jednego ze szkoleń spotkałem się ze stwierdzeniem, że słowo „ewangelizacja” nie powinno pojawiać się w przekazie publicznym, bo nie kojarzy się najlepiej. Myślę jednak, że mamy być jednoznaczni: jeżeli wierzę, to chcę się dzielić wiarą, chcę ewangelizować – mówi Marek Dłuski. – Nie chodzi o to, żeby kogoś na siłę nawracać. Jeżeli wierzę, to wszystko, co robię, z tego wynika. Dzielę się tym, co jest dla mnie najważniejsze – dodaje.

V Tydzień Ewangelizacji Bydgoszczy – program
11 czerwca – Marsz dla Życia i Rodziny – godz. 12.30 Msza święta w katedrze, start marszu o godz. 14.00 ze Starego Rynku, piknik rodzinny na placu wokół bazyliki św. Wincentego à Paulo
11 czerwca, godz. 15.00–22.00 – Festiwal Nowe Spojrzenie – przestrzeń wokół bazyliki św. Wincentego à Paulo 
12 czerwca, godz. 10.00–13.00 – pielgrzymka osób niepełnosprawnych z parafii Św. Polskich Braci Męczenników do parafii Matki Bożej Fatimskiej
12 – 14 czerwca, godz. 18.00 – rekolekcje ewangelizacyjne i warsztaty ewangelizacji – parafia Św. Trójcy – prowadzi ks. Rafał Jarosiewicz z zespołem (diecezja koszalińsko-kołobrzeska)
14 czerwca, godz. 19.30 – koncert uwielbienia na Wyspie Młyńskiej „Głoszę i już!”
14 czerwca, po zakończeniu koncertu do godz. 1.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu w katedrze 
15 czerwca, godz. 18.00 – 16 czerwca, godz. 17.30, oratorium Jezuitów (plac Kościeleckich) – 24-godzinna modlitwa uwielbienia (grają i śpiewają zespoły muzyczne). Początek. Wydarzenie rozpocznie się 15 czerwca o godz. 18.00 Mszą św. w kościele Jezuitów

16 czerwca – całodzienne, publiczne czytanie Pisma Św. na ul. Mostowej, ewangelizacja uliczna
16 czerwca, godz. 20.00 – milczący marsz mężczyzn za Jezusem w Najświętszym Sakramencie z kościoła garnizonowego (rondo Bernardyńskie) do katedry <
17 czerwca, godz. 18.00, kościół Jezuitów – Msza święta połączona z modlitwą o uzdrowienie. Modlitwę poprowadzi Marcin Zieliński – lider wspólnoty „Głos Pana” ze Skierniewic

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji