Wydarzenia 23 lip 2017 | Redaktor
Łańcuch światła w proteście przeciwko reformie sądownictwa

"Wolne sądy", Wolność, równość, demokracja", "Konstytucja" skandowano podczas manifestacji/ fot. maczu

Protesty przeciwko rządowej reformie sądów trwają już tydzień. W sobotę (22.07) po raz siódmy, tradycyjnie przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego , naprzeciwko Sądu Okręgowego, zebrało się ze świecami w rękach kilkaset osób.

 - Zarzuciłem ministrowi, że nie jest ani ministrem, ani nawet urzędnikiem, a jest kłusownikiem prawa, który prowadzi polowanie z nagonką z ogniem. Podpalił Polskę po to, aby wmówić wyborcom, że Polska płonie bezprawiem – mówił uczestniczący w sobotnim proteście senator Jan Rulewski.

Profesor Roman Leppert z UKW sformułował dekalog wolnego obywatela. - Po pierwsze, jestem wolnym obywatelem, wolnej Rzeczypospolitej. I bardzo dziękuję rządzącym, że mi to tak wyraźnie uświadamiają. Po drugie, źródłem moich praw i moich obowiązków jest konstytucja. Po trzecie, wolność jest moich prawem, a szczególnie cenię sobie wolność sądów i niezależność mediów. Po czwarte, patrzę politykom na ręce, zwłaszcza tym, na których głosowałem. Ważne jest, abyśmy patrzyli politykom na ręce codziennie, zwłaszcza tym, którzy aktualnie sprawują władzę, ale dotyczy to polityków wszystkich ugrupowań. Po piąte, szanuję innych. Chciałbym, aby dotyczyło to także tych, którzy sprawują władzę. Po szóste, doceniam różnicę, właśnie różnorodność jest naszym bogactwem. Nie jeden sposób myślenia, nie jedna partia sprawująca władzę. Po siódme, nawet w trudnych sytuacjach nie tracę poczucia humoru. Po ósme, buduję mosty zamiast murów. Po dziewiąte, jako wolny obywatel lubię spacerować, zwłaszcza wieczorami. Uświadomił mi to pan minister Błaszczak. I po dziesiąte, nie tracę nadziei, nawet jeżeli pan prezydent podpisze te trzy ustawy, będę żywił ją nadal.

Uczestnicy protestu skandowali, między innymi, „Wolność, równość, demokracja”, „Wolne sądy”, „Lubimy spacerować”, „Konstytucja”, „3 razy weto”. Apelowano do prezydenta Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał ustaw, które „demolują polskie sądownictwo”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor