Wydarzenia 2 cze 2017 | Wojciech Bielawa
Ministerstwo przekaże 25 mln zł na budowę Astorii

Wizualizacja Astorii / materiały UMB

Prezydent wnioskował o 50 mln zł, Minister Sportu i Turystyki dał połowę tej kwoty. Dzięki dofinansowaniu nowy olimpijski basen Astoria zostanie zbudowany do 2020 roku.

To już pewne. Nowoczesny obiekt z pierwszym w regionie 50-metrowym basenem olimpijskim powstanie w miejscu wyburzanych obecnie zabudowań przy ul. Królowej Jadwigi.

- Na tę kluczową inwestycję wnioskowaliśmy o 50 mln zł. Trafi do nas tylko połowa tej kwoty. Jednak dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta, możemy zwiększyć środki na wkład własny i rozpocząć to zadanie. Bydgoszczanie w najbliższych latach zyskają kolejny, nowoczesny basen o olimpijskich wymiarach. Stworzy to również szansę na organizację prestiżowych imprez sportowych w tym obiekcie – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Koszt inwestycji szacowany jest na 100 mln zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie wypłacać dofinansowanie prze cztery lata. Pierwsza transza – 100 tysięcy złotych – zostanie wypłacona w 2017 roku. W przyszłym roku MSiT przekaż miastu milion złotych, w 2019 – 8,9 mln zł, a w 2020 15 tys. zł.

Sercem nowego obiektu przy ul. Królowej Jadwigi będzie 10-torowy basen olimpijski o długości 50 m i szerokości 25 m. Będą na nim trenować zawodnicy sportowych klubów pływackich, a także uczniowie bydgoskich szkół. Na obiekcie będą mogły odbywać się zgrupowania klubów sportowych i różnego rodzaju zawody. Widownia basenu liczyć będzie około 450 miejsc. W kompleksie funkcjonować będą m. in. hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej i magazyny na sprzęt. W nowym obiekcie znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący