Wydarzenia 11 kwi 2017 | Wojciech Bielawa
Rozpoczyna się budowa drogi S5! Wojewoda dał zielone światło

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i Jarosław Gołębiewski, dyrektora oddziału GDDKiA w Bydgoszczy. / fot. GDDKiA

Wojewoda wydał we wtorek (11.04) Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej dla dwóch odcinków drogi ekspresowej S5. Wykonawcy ekspresówki na odcinku od Szubina do granicy województwa mogą już rozpocząć prace budowlane.

- To bardzo ważny moment. Rusza budowa drogi ekspresowej S5 – zakomunikował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Wydał dziś (11.04) Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej dla odcinków numer 6 i 7. Pierwszy z nich, z Szubina do Jaroszewa ma długość 19,3 km, drugi z Jaroszewa do granicy naszego województwa z województwem wielkopolskim – 25,1 km. - Decyzje ZRID dla kolejnych odcinków zostaną wydane w kwietniu i maju, najpóźniej w czerwcu. Termin zakończenia całej inwestycji pozostaje niezmienny. Całą drogą pojedziemy pod koniec 2019 roku – zapewniał Mikołaj Bogdanowicz.

- Z dniem dzisiejszym 25 rzeczoznawców przystępuje do wycen nieruchomości, które zostaną przejęte przez Skarb Państwa. W pierwszej kolejności chcemy wycenić i wypłacić odszkodowania właścicielom 150 nieruchomości na których znajdują się zabudowania. Łącznie wywłaszczonych zostanie około 3,5 tysiąca podmiotów – tłumaczył wojewoda.

Wykonawcy odcinka 6 (firma Trakcja PRKiI) i odcinka 7 (firma Kobylarnia) lada dzień rozpoczną natomiast prace budowlane. Stanie się to niezwłocznie po przekazaniu placu budowy przez inwestora czyli bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Decyzje ZRID mają nadany rygor natychmiastowej wykonywalności – tłumaczył Jarosław Gołębiewski, dyrektor oddziału GDDKiA w Bydgoszczy. - Dziękuję wojewodzie i jego służbom, a także projektantom, wykonawcom i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska za wkład w dotychczas wykonaną pracę – dodał.

Droga S5 w województwie kujawsko-pomorskim będzie miał długość 130 kilometrów. Inwestycja warta około 2,5 mld zł ma kluczowe znaczenie dla Bydgoszczy. Połączy nasze miasto z siecią autostrad, a także z aglomeracjami: trójmiejską, poznańską i wrocławską.

 

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący