Wydarzenia 24 lip 2017 | Andrzej Pawełczak
Olszewski: Decyzja prezydenta dobra, choć niepełna

Jesteśmy gotowi rozmawiać o prawdziwej reformie sądownictwa - stwierdził poseł Paweł Olszewski (PO)/ fot. ap

- Decyzję prezydenta Dudy oceniam kierunkowo za dobrą, logiczną i wpisującą się w to, czego oczekuje opinia publiczna, choć niepełną, bo do pełni szczęścia potrzebne byłoby jeszcze trzecie weto – stwierdził poseł Paweł Olszewski (PO), komentując zapowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, że zawetuje dwie z trzech przyjętych przez parlament ustaw o reformie sądownictwa.

Czy Platforma Obywatelska widzi potrzebę reformy sądownictwa i czy gotowa jest do rozmów na temat z prezydentem, który zadeklarował, że przeprowadzi  konsultacje ze wszystkimi ugrupowaniami i środowiskami?

- Warto rozmawiać o wszystkich kwestiach, które mają realnie usprawnić funkcjonowanie państwa, również o wymiarze sprawiedliwości. Chociaż to, z czym mieliśmy do czynienia przez ostatnie tygodnie z reformą nie miało nic wspólnego, był to zwykły zamach personalny, po to, aby powsadzać swoich ludzi. Teraz oczekujemy na ruch pana prezydenta, że spełni wolę powołania okrągłego stołu. Będziemy ze swoimi propozycjami uczestniczyli w tej dyskusji. Nie może być tak, że decyzje dotyczące ustroju państwa pisane są na kolanie przez ministra Ziobrę na Nowogrodzkiej w Warszawie. Czekamy na projekty prezydenta i konsultacje ze wszystkimi środowiskami nie tylko zresztą politycznymi – powiedział Paweł Olszewski.

Jak dodał, jest światełko w tunelu, ale ten tunel jest bardzo długi. - My będziemy taką opozycją, by maksymalnie utrudniać przeprowadzenie tego rodzaju rozwiązań prawnych, które uderzają w obywateli. Jestem gotowy do bardzo daleko idących działań. Jesteśmy gotowi rozmawiać o prawdziwej reformie wymiaru sprawiedliwości – stwierdził. – Nie mogę pogodzić się z narracją fundowaną nam przez polityków PiS, że wszyscy sędziowie to byli ubecy – dodał Olszewski.

W jego ocenie, ruch prezydenta w pewnym zakresie uspokoi nastroje w Polsce. – Weto prezydenta nie jest po myśli Jarosława Kaczyńskiego i dzisiaj na pewno nie zastanawia się on, jak zreformować sądownictwo, tylko jak odbić się w relacjach z Andrzejem Dudą – powiedział Olszewski.