Wydarzenia 31 maj 2017 | Wojciech Bielawa
PO chce likwidować Urzędy Wojewódzkie. PiS ostrzega przed degradacją Bydgoszczy

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz / fot. KPUW

Bydgoscy parlamentarzyści PiS apelują do posłów PO i prezydenta Rafała Bruskiego: Odetnijcie się od propozycji Grzegorza Schetyny, który chce likwidować Urzędy Wojewódzkie. Oznacza to sprowadzenie Bydgoszczy do roli miasta powiatowego – ostrzegają.

 

 

Polityków PiS oburzyła propozycja Grzegorz Schetyny, który zapowiedział, że jednym z filarów programu PO będzie likwidacja Urzędów Wojewódzkich.

- Oznacza to de facto federalizację państwa. Jest to pomysł skrajnie niebezpieczny z puntu widzenia funkcjonowania Polski (...) i szczególnie niebezpieczny dla województwa takiego jak kujawsko-pomorskie posiadające dwie stolice: Bydgoszcz i Toruń. Czy przewodniczącym Platformy Obywatelskiej chce obniżyć rangę Bydgoszczy, ósmego co do wielkości miasta w Polsce – pytają autorzy listu, posłowie: Łukasz Schreiber, Bartosz Kownacki, Tomasz Latos, Piotr Król, Ewa Kozanecka i europoseł Kosma Złotowski.

Deputowani PiS ostrzegają, że likwidacja UW oznacza, że pracę w Bydgoszczy straci kilkaset osób. To nie wszystko. - Oznacza to de facto degradację naszego miasta do rangi powiatu. Pozycja Marszałka Województwa wzrosłaby jeszcze bardziej, choć i dzisiaj jest nieproporcjonalnie duża. Bydgoszcz straciłaby nie tylko urząd, ale także sporą część administracji zespolonej, a także rangę miasta wojewódzkiego – czytamy w liście otwartym posłów PiS do posłów PO.

- Szanowni Państwo, politycy Platformy Obywatelskiej, przyszedł czas, abyście pokazali, że interes Polski i Bydgoszczy jest droższy niż partii, którą reprezentujecie. Wzywamy Was do odcięcia się od deklaracji programowej Platformy, albo w trybie natychmiastowym doprowadzili do wycofania się Grzegorza Schetyny ze swoich słów. Pan Przewodniczący czynił to ostatnio kilkukrotnie i chyba już się do tego przyzwyczaił. Tym bardziej zachęcamy więc do odwagi – apelują parlamentarzyści PiS.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący