Wydarzenia 11 wrz 2017 | Redaktor
Ponad 700 milionów złotych z UE na budowę S5

Wicepremier Mateusz Morawiecki / fot. B.Kosiński, Ministerstwo Rozwoju

W poniedziałek (11.09) w Ministerstwie Rozwoju podpisano umowę na dofinansowanie dróg ekspresowych, m.in. odcinka S5 z Białych Błót do granicy województwa z Wielkopolską.

180 km nowych dróg, 6 inwestycji o wartości ponad 11 mld zł i 5 mld zł wsparcia z UE – te cztery liczby pokazują skalę przedsięwzięć, dla których zawarto w poniedziałek umowy o dofinansowanie.

- To tylko liczby, choć robią wrażenie. Zyskują sens, gdy pokażemy jaka jest ich rola. Jeżeli chcemy rozwijać Polskę jako strefę inwestycji, co mocno podkreślaliśmy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, potrzebujemy spójnej i drożnej infrastruktury transportowej - krwioobiegu, który dotleni organizm gospodarczy" – podkreślił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko trafią na odcinki dróg ekspresowych S2, S5, S6, S7 i obwodnicę Góry Kalwarii. Umowy o dofinansowanie podpisali szef GDDKiA Krzysztof Kondraciuk i p.o. dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol.

Budowa odcinka S5 o długości 54,1 km z Białych Błót do granicy województwa z Wielkopolską będzie kosztować 1,37 mld zł. Dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko dla tej inwestycji wynosi 716,3 mln zł, czyli ponad 50 procent.

- Trasy objęte dofinansowaniem są już na etapie prac budowlanych, po zrealizowanych wcześniej optymalizacjach i projektach przez wykonawców. W najbliższych dwóch, trzech latach oddamy większość z nich do użytku. Nowe, ekspresowe połączenia podniosą poziom bezpieczeństwa i komfortu podróży oraz płynności transportu w Polsce. Co ważne, przyczynią się również do jeszcze szybszego rozwoju gospodarki naszego Państwa" – stwierdził Krzysztof Kondraciuk, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor