Wydarzenia 17 lut 2017 | Andrzej Pawełczak
Ponad miliard na 500 plus w województwie

Wiceminister polityki społecznej Marcin Zieleniecki

Program „Rodzina 500 plus” wszedł w życie 1 kwietnia ubiegłego roku. Do rodzin w województwie kujawsko-pomorskim trafiło w 2016 roku blisko miliard złotych. W tym roku ma być ponad miliard 200 tysięcy złotych

Dzisiaj w Bydgoszczy już po raz czwarty gościł wiceminister polityki społecznej Marcin Zieleniecki. Tym razem wizyta związana jest z podsumowaniem pierwszego roku funkcjonowania rządowego programu.

- Ma on na celu zmianę sytuacji demograficznej, ale także pomóc w walce z ubóstwem. Istotne są też cele gospodarcze, m.in. wzrost konsumpcji. I to jest realizowane – stwierdził Marcin Zieleniecki.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej chce, przy okazji podsumowania roku funkcjonowania „500 plus”, przeprowadzić przegląd całego systemu świadczeń, nie tylko wychowawczych, ale także zasiłki i dodatki rodzinne. Spotkanie w Bydgoszczy wpisuje się w to rządowe zadanie.

 

- W ministerstwie nie dostrzegamy negatywnych zjawisk związanych z realizacją programu „Rodzina 500 plus” . Jakieś zastrzeżenia nie znajdują potwierdzenia w danych statystycznych. Program jest na bieżąco monitorowany – zapewnił wiceminister Zieleniecki.

Przyznał, że resort rozważa zastosowanie w programie zasady „złotówka za złotówkę”. Mechanizm ten funkcjonuje obecnie w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zakłada on, że wysokość świadczeń na dzieci jest obniżana o kwotę, o jaką przekroczone jest kryterium dochodowe. - Szacujemy, że wprowadzenie tej zasady do programu „Rodzina 500 plus” kosztowałoby około 1,5 miliarda złotych – powiedział Marcin Zieleniecki.

W 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim złożono łącznie 166 310 wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego, w tym roku blisko 2900. W 2017 roku do rodzin w naszym regionie ma trafić ponad miliard 200 tysięcy złotych.

Dane statystyczne wskazują, że w ubiegłym roku spadła liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej.