Wydarzenia 11 mar 2017 | Redaktor
Posadzą drzewa z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

Pierwsze obrady zespołu Niepodległa 2018 / fot. KPUW

Biegi w największych miastach regionu, sadzenie drzew, konkursy, koncerty i wystawy – tak w przyszłym roku będziemy świętowali setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zespół „Niepodległa 2018” przygotowujący obchody rozpoczął już swoje prace.

Program Niepodległa to pomysł Piotra Glińskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na „wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków”. Ministerstwo chce w przyszłym roku zorganizować we wszystkich zakątkach Polski obchody związane ze stuleciem odzyskania niepodległości.

W piątek (10.03) rozpoczęły się przygotowania do obchodów w regionie. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyło się pierwsze posiedzenie roboczego zespołu "Niepodległa 2018", któremu przewodniczy profesor Wojciech Polak, historyk, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Sto drzew, biegi i rajd

„Sto drzew na stulecie Niepodległej” - to jeden z elementów obchodów, o którym podczas wczorajszego spotkania mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W ramach tej akcji, w przyszłym roku w każdej kujawsko-pomorskiej gminie zostanie posadzonych sto drzew.

W przyszłym roku w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu oraz Inowrocławiu odbędą się biegi niepodległościowe. Uczniowie wezmą udział w konkursie na pracę historyczną pod hasłem "Niepodległa". W ramach obchodów odbędzie się także koncert okolicznościowy oraz rajd "Droga Do Niepodległości" upamiętniający powstanie Wielkopolskie. W budynku Urzędu Wojewódzkiego zawiśnie okolicznościowa wystawa.

Niepodległa 2018

W regionalnym zespole „Niepodległa 2018” zasaidają: Edyta Cisewska – naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy, dr Sylwia Galij-Skarbińska – pracownik Katedry Konfliktów Politycznych na UMK w Toruniu, Barbara Maklakiewicz – wicedyrektor Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, prof. Mirosław Golon – dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, Edmund Mikołajczak – historyk, honorowy obywatel Inowrocławia, Jacek Soliński i Jan Kaja – prowadzący Galerię Autorską w Bydgoszczy, gen. Zbigniew Nowek – działacz opozycji niepodległościowej, były szef Urzędu Ochrony Państwa, ks. Paweł Nowogórski – dyrektor Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

Na realizacje uroczystości związanych z programem "Niepodległa" obok środków z budżetu państwa będą zaangażowane środki własne (np. wpływy z biletów), środki budżetu jednostek samorządu terytorialnego, środki partnerów zagranicznych oraz prywatne. W skali całego kraju program Niepodległa będzie kosztował około 200 mln zł. Logo programu oparte zostało na słowie "niepodległa", pochodzącym z oryginalnego rękopisu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor